Reportáže v regionech
Muzeum církevního umění
Přímo v centru Plzně zavítáme do bývalého františkánského kostela. Říká se, že je starší než západočeská metropole sama, vyrostl zřejmě už ve třináctém století. Mniši v něm pobývali až do poloviny minulého století, pak je vystřídali studenti a dnes patří místnímu biskupství. V plné kráse patří po rekonstrukci opět k ozdobám města a unikátní poklady můžete obdivovat i v jeho interiéru. Bylo tu totiž zřízeno muzeum církevního umění. Zřejmě nejzajímavějším prostorem kláštera je kapitulní síň se vzácnými pozdně gotickými freskami s výjevy ze života svaté Barbory. Minout při návštěvě určitě nesmíte ani pokladnici, kde jsou vystavena skvostná roucha, monstrance nebo relikviáře. Najdete mezi nimi ale i starou almaru. Čím si mimořádné místo vysloužila? To vám taky prozradíme.


Muzeum církevního umění
Okolím Plzně na kole
Kolem západočeské metropole Plzně se tentokrát projedeme na kole. Připomeneme si, že se o naší zemi říká, že je zemí rozhleden. Navštívíme hned dvě, které už toho hodně pamatují. Začneme u vyhlídkové věže Krkavec. Na stejnojmenném vrchu vyrostla na samém počátku minulého století. Dlouho nabízela krásné výhledy do kraje, ale v šedesátých letech místa obsadili vojáci a spojaři a turisté se mohli vrátit až po letech. A jak přišel vrch ke svému názvu? Prý už v dobách pohanských, kdy tu bývalo obětiště. A jako předzvěst nedobrých vyhlídek se k němu slétali krkavci. Druhou rozhlednou, u které se zastavíme, je Chlum. Vyrostl přesně o čtvrt století později než Krkavec. Dojedeme také k takzvané Luftově zahradě, kde nás čekají zajímavé staré dřeviny.


Okolím Plzně na kole
Podzemní expozice v ZOO Plzeň
Do trochu tajemného světa nás zavede podzemní expozice v plzeňské zoologické zahradě. Byla vybudována v prostorách protileteckého krytu, který tu kdysi využíval Wehrmacht. A tak samozřejmě nahlédneme i do vojenské historie, dozvíme se hlavně, co vojáci z těchto míst sledovali. Další část výpravy do tmy ale věnujeme zvířatům. Čeká nás například hodně vzácný halančíkovec sirhanův, jehož přežilo jen 40 kusů v jedné studni v jedné oáze. Zavítáme také do Karibiku. Průvodce nám budou dělat vampýři, potkani i pavouci. Závěrečná část expozice je pak věnována naší modré planetě, jejímu vzniku a změnám, které přinesl čas. Na své si tedy přijdou snad všichni, procházka víc než sto metrů dlouhou podzemní chodbou s třinácti místnostmi patří určitě k nevšedním prožitkům z návštěvy ZOO.


Podzemní expozice v ZOO Plzeň
Zámek Kozel
K nejznámějším památkám Plzeňského kraje patří zámek Kozel. Pokud vás někdy napadla otázka, jak přišel ke svému názvu, můžeme vám nabídnout jednu zajímavou pověst. Říká se, že za to mohou naši dávní předci, který v místech, kde zámek stojí, obětovávali svým bohům právě tahle nebohá zvířata. Se zvěří měl ale zámek hodně společného i ve skutečnosti. Nechal ho totož vystavět Jan Vojtěch Černín z Chudenic v době, kdy se stal nejvyyšším lovčím království. A samozřejmě ho předurčil k loveckým radovánkám svým is vého okolí. Bohužel se nedočkal potomka, takže po jeho smrti získal zámek další majitele. Těmi byli Valdštejnové, kteří ho upravili na stálé sídlo. Prohlédneme si nejzajímavější prostory a také krásnou výzdobu, která připomíná um starých mistrů.


Zámek Kozel
Plzeňská botanická zahrada
Na Madagaskar nebo třeba na Rodriguézův ostrov se můžeme přenést při procházce plzeňskou botanickou zahradou. Konkrétně můžeme poznat rostliny, které jsou tam doma. Zahrada nabízí ještě jednu neobvyklou podívanou. Díky spojení se sousední zoologickou zahradou, které funguje už tři desítky let, mohou návštěvníci mezi rostlinami zahlédnout také zvířata, která tu vlastně žijí v prostředí typickém pro jejich domovinu. Vzácností je i japonská zahrada, ve které byste ovšem marně hledali třeba bonsaje. Je ale plná kamenů, ke kterým mají Japonci velmi vřelý vztah a dokonce tvrdí, že kdo má rád kameny, má rád i živé bytosti.

