Reportáže v regionech
Dudy
Ačkoliv hudební scénu ovládají modernější nástroje, tradiční dudy se pořád těší velkému zájmu. Například na Domažlicku se bez nich neobejde žádná pořádná sláva ani oslava. A právě do tohohle koutu země vás zavedeme do dílny Miroslava Janovce. Ten se už přes tři desítky let věnuje výrobě hudebního nástroje, kterému se říká čertovský. Za všechno může vlastně náhoda. Byť pan Miroslav miloval hudbu od dětství, na konzervatoř se nedostal, a tak se vyučil soustružníkem. Pak jednou zaslechl hrát kamarádku na dudy. A když zjistil, že je má vypůjčené a moc by si přála vlastní, rozhodl se, že jí je vyrobí. Prozradí nám, jaký materiál používá, k čemu se mu hodí třeba kozí kůže nebo teletina. A taky se dozvíme, kde všude dudy z jeho dílny rozdávají radost.


Dudy
Modrava
Šumavskou krajinu tentokrát vyrazíme obdivovat na Modravu. Naše putování začneme u Klostermannovy chaty, která je vzpomínkou na slavného spisovatele, který tady nacházel inspiraci pro svou tvorbu. Pak se zastavíme u jedné ze zdejších slatí. Tahle se jmenuje Tříjezerní a dozvíme se, v čem je právě ona naprostým unikátem, a jak velké bylo a je zdejší rašelinové bohatství. Pak si taky dopřejeme výšlap na horu Oblík. Odměnou nám bude nádherný výhled do daleka. Dohlédneme až k Boubínu. Ale poputujeme dál. A prozradíme vám rovněž, že kromě čistého vzduchu si tu můžete užít léčivé vody. Tedy, pokud najdete odvahu namočit se do potoka, jehož teplota se pohybuje kolem sedmi stupňů. A na závěr si prohlédneme jednu zajímavou expozici.


Modrava
Ze Železné Rudy na Špičák
Horského vzduchu a krásných výhledů si užijeme na Šumavě. Ze Železné Rudy se vypravíme na Špičák. Na jeho vrcholu nedávno vyrostla nová rozhledna a rozhodně stojí za to zdolat 135 schodů, které vedou na její ochoz. Z něj si dopřejeme výhled na Železnou Rudu a taky na Čertovo jezero. Nakoukneme i přes hranici k německým sousedům. Při troše štěstí prý bývají vidět i vrcholky Alp, ty se před námi ale schovaly. Projít se v okolí vyhlídkové věže můžeme po několika kilometrech nově značených cest a pod Špičákem si na své přijdou i milovníci výletů v sedle bicyklu. Ty, kteří na kole nechtějí jen putovat krajinou, zavedeme do bike parku. Dobrodružství si tu mohou užít na osmi kilometrech tratí. A přidáme i malé poučení. Prozradíme vám, proč v Čertově ani v Černém jezeře nežijí ryby.



Ze Železné Rudy na Špičák
Klatovy
Pokud si myslíte, že Klatovy nemají turistům co nabídnout kromě vyhlášených karafiátů, pak nám dovolte vyvést vás z omylu. Vydáme se na desetikilometrový Klatovský vycházkový okruh a na jeho deseti zastaveních vám představíme celou řadu zajímavostí přírodních i těch vytvořených člověkem. Jeho vybudováním si místní členové Klubu českých turistů připomněli významné jubileum. I o něm bude řeč. Cestou se zastavíme na Šibeničním vrchu, ale taky v jednom z nejstarších parků u nás. Kdybychom měli čas se zdržet, napočítali bychom v něm bezmála půl druhé tisícovky stromů. Projdeme se po kolonádě, kterou zdobí sochy znázorňující čtyři roční období. Nabídneme vám ještě prohlídku vyhlášených katakomb a prozradíme, kdo všechno navštěvoval místní gymnázium.


Klatovy
Rozhledna v Dlažově
Krásný výhled po krajině jihozápadních Čech, ale taky té za bavorskou hranicí si dopřejeme z rozhledny v Dlažově. Veřejnosti byla zpřístupněna teprve na samém začátku letošního roku, na to, jak se z těchto míst do kraje, vzpomínají ale už pamětníci. Kdysi tu totiž stávala vojenská hláska, jenže ta v padesátých letech vzala za své. Místním to nedalo a po letech se pustili do vybudování její náhrady. Pokud se budete chtít porozhlédnout i po dalších zajímavostech v okolí, vydejte se k Dobré Vodě. Čeká vás tam pramen se zázračnými účinky. Nejen, že se o ní vypráví v pověstech, ale záznamy o jejích léčivých schopnostech byste našli i v historických knihách. Křížové cesty nás od kapličky, která pramen ukrývá, dovede do Pocínovic, kde si připomeneme velkou chodskou vzpouru.

