Reportáže v regionech
Zlatý kočár
Zámecký areál v Českém Krumlově patří k nejnavštěvovanějším památkám u nás. Jen loni si prostory, ve kterých žili Rožmberkové, Schwarzenbergové, ale také panstvo z rodu Eggenbergů, prohlédlo bezmála 200 tisíc lidí. Na letošní sezónu tam pro turisty připravili jednu velkou novinku. Honosný Zlatý kočár, který nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukci textilních částí a výbavy. Odbornici nám prozradí, co všechno obnášela a vzácné dílo ze 17. století předvedou.


Zlatý kočár
Voroplavba v Českém Krumlově
Bylo to řemeslo velmi nebezpečné, ale krásné a úctyhodné. Voraři, či přesněji plavci, museli být mimořádně fyzicky zdatní, odvážní, spolehliví, pracovití, a nezbytné pro ně bylo dokonale znát a číst řeku. U nás sice ukončila v 60. letech tuto tradici výstavba přehrad, ale slavné časy připomínají dodnes různé spolky. Jejich členové společně s kolegy v dalších 5 zemích loni požádali o zápis voroplavby do Seznamu UNESCO, výsledek jejich snažení se dozvíme koncem letošního roku. Plavení na vorech si ale můžeme připomenout už teď, například v Českém Krumlově.


Voroplavba v Českém Krumlově
Český Krumlov
Okázalé slavnosti, ceremonie, triumfální, korunovační nebo svatební průvody i zábavné hry patřily k životu urozených. Nahlédnout, zvláště do barokních časů zlatého věku tohoto dění můžeme v Českém Krumlově. Národní památkový ústav tam ve zrekonstruované mincovně shromáždil unikáty z vlastních expozic a depozitářů, knihoven, archivů i ze soukromých sbírek.


Český Krumlov
Český Krumlov
Český Krumlov ročně navštíví až dva milióny turistů z celého světa. Teď je ale všechno jinak. Ulice osiřely a my jsme si v klidu mohli prohlédnout stavby, které bychom možná jindy minuli bez povšimnutí. Zavítáme i do zámeckého areálu, abychom zjistili, jak se tam připravují na opožděné zahájení letní sezóny.


Český Krumlov
Šperkařka Olga Vondráková
Galvanizaci, technologii známou od poloviny 19. století využívají především v průmyslu – strojírenském, gumárenském, automobilovém, ale i v letectví a kosmonautice. Umělcům slouží při pokovování soch nebo na nanášení stříbra na skleněné vázy. Olga Vondráková z Českého Krumlova s její pomocí dokonce pokrývá kovem, především mědí, listy, květy a další části rostlin. Poté usedá k lupě a nástrojům, s jejichž pomocí výtvor brousí a leští. Dotváří ho například kamínky, zvýrazňuje struktury, žebrování. Pájkou pak připojí úchyty pro řetízky, ouška a špendlíky, aby vznikly třeba náušnice, náramek nebo brož. Zjistíme, jak na neobvyklý nápad přišla, kde pro své výtvory čerpá inspiraci a budeme ji také v její dílně sledovat při práci.

