Reportáže v regionech
Bellarie Český Krumlov
Letohrádek Bellarie je jednou z perel Českého Krumlova. Majitelům panství sloužil zejména k pořádání velkolepých slavností. Dobové záznamy prozrazují, že na nich nechyběly ohňostroje, vodní a světelné efekty, divadelní představení nebo koncerty, při nichž vystupovali i šlechtici. Mnohé napovídá už název stavby, který v překladu znamená místo pro vše krásné. Okouzlit musela už samotná budova, která se právě po rekonstrukci otevírá veřejnosti.


Bellarie Český Krumlov
Poutní areál Římov
Velikonoční příběh ukřižování a následného zmrtvýchvstání Ježíše Krista připomínají i Křížové cesty. Jednu z nejznámějších u nás najdete v Římově mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi. Je součástí poutního areálu, do kterého přicházelo až osmdesát tisíc lidí ročně. V posledních třech letech prošel rekonstrukcí a teď se znovu může předvést v plné barokní kráse.


Poutní areál Římov
Vánoční stromky a ozdoby
K Vánocům neodmyslitelně patří také ozdobené stromečky. Považujeme je za pradávný obyčej, nicméně jsou tradicí poměrně mladou. K nám jí měl z rodného Německa přivézt divadelní ředitel Jan Karel Liebich v roce 1812. Jak se smrčky, borovice a jedličky v domácnostech proměňovaly, mapuje expozice Regionálního muzea v Českém Krumlově. Dozvíte se tam i to, jak se měnily oslavy nejkrásnějších svátků v roce.


Vánoční stromky a ozdoby
Grafitový důl v Českém Krumlově
Grafit dobývali už staří Keltové, ale největšího rozmachu dosáhla jeho těžba v rozmezí 18. a 20. století. Na našem území existují dvě významné oblasti výskytu – na severní Moravě a v jižních Čechách. Jeden z dolů fungoval v letech 1975 – 2003 v Městském vrchu v Českém Krumlově. Dnes se v něm návštěvníci mohou vydat po stopách horníků a dozvědět se, jak se tu nerost sloužící k výrobě tužek, ale také v jaderné energetice, doloval.


Grafitový důl v Českém Krumlově
Kvítkův dvůr
Mnozí návštěvníci Českého Krumlova netuší, že jen kousek od zámecké zahrady si mohou prohlédnout další významnou kulturní památku, starobylý statek Kvítkův dvůr. Nachází se na východním svahu masivu Liščího doupěte u staré poutní cesty do Kájova. Milovník historie a současný majitel Jiří Faltus se v 90. letech minulého století pustil s plnou vervou do záchrany areálu. Částečně ho opravil a nejkrásnější část zpřístupnil veřejnosti.

