Reportáže v regionech
Klášter ve Vyšším Brodu
Poslední reportáž nás zavedla do západních Čech, tedy konkrétně do Vyššího Brodu a na Čertovu stěnu. Vyšší Brod vznikl hlavně díky cisterciákům. Ti tady nechali vystavět klášter a podle pověsti se prý při jeho stavbě museli vypořádat s nástrahami, které na ně políčili čerti. Vy se dozvíte, proč tenhle vyšebrodský příběh dopadl dobře – a to proto, abychom vás nalákali na další zastávku, jíž je Čertova stěna. Ta vznikla jako třetihorní jezero a od ní po modré společně dojdeme až k Čertovu kopytu. A proč právě sem? Odpověď hledejte v závěrečném toulání.


Klášter ve Vyšším Brodu
Bílá paní v Rožmberku
Naší první zastávkou bude jihočeský Rožmberk. Kastelán hradu nám poví, co je pravdy na legendě o tamní Bílé paní.


Bílá paní v Rožmberku
Krokodýlí farma
Minulý týden jsme končili na papouščí farmě, naše poslední reportáž bude o farmě krokodýlí. Tu jsme objevili ve Chvalšinách u Českého Krumlova. Nebezpečný koníček přerostl u pana Procházky ve velkou zálibu a tak se může pochlubit patnácti druhy krokodýlů – a k úplnému štěstí mu jich chybí ještě osm – pak bude mít sbírku kompletní. A co taková láska ke zvířatům obnáší – i to se dozvíte, budete-li se dívat.


Krokodýlí farma
Český krumlov
Na císařském dvoru Rudolfa II. se to hemžilo různými šarlatány, alchymisty a pokustóny, kteří se snažili vyrábět věci opravdu různé. Vzpomeňte jen na pamětnický film Císařův pekař. Pamatujete na Golema? Objektiv předposlední reportáže si pro tentokrát vzal na mušku Český Krumlov – a proč ten úvodní historický exkurz? Víte o tom, že tohle město, které proslavily jeho památky a stalo se jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů, se může pochlubit i tím, že tady v šestnáctém století působili – podobně jako na dvoru císařském – tajemní všeumělci všeho druhu? Hana Blochová a Jan Kočnar nás vším tím magickým tajemnem provedou.


Český Krumlov
Horní Planá
V úvodu se podíváme do jihočeské Horní Plané. Najdeme tu řadu zajímavých památek a od roku 1960 také expozici věnovanou místnímu slavnému rodákovi, spisovateli a básníkovi Adalbertovi Stifterovi. V Rakousku a Německu uznávaný umělec zachycoval ve své tvorbě rodný kraj. Šumavu líčil jako krásný, přesto drsný kraj, jehož obyvatelé neměli příliš na růžích ustláno.

