Reportáže v regionech
Sklářská huť Milná
Typické šumavské páteříky, tedy malé skleněné korálky, ale také kytičky, zvířátka, poháry. To všechno vyráběné hezky postaru. Nemluvíme o muzeu ani o pohádce, ale o sklářské huti, kterou vybudoval Jan Stašák v obci Milná u Frymburka. Že se jeho počin stal úspěšným, o tom svědčí i fakt, že je držitelem certifikátu Šumava originální produkt. Navazuje na dávnou tradici slavných šumavských sklářů. Budeme chvíli pozorovat, jak se v rukou mistrů mění rozžhavená hmota v okouzlující krásu a také se trochu přiučíme v historii sklářské výroby. Dlužni vám nezůstaneme ani to, že v Milné se do práce u pece mohou zapojit i návštěvníci.


Sklářská huť Milná
Klášter Zlatá koruna
Jih Čech se může pochlubit celou řadu vzácných pamětihodností. Patří k nim i klášter Zlatá Koruna vybudovaný na výběžku obtékaném řekou Vltavou nedaleko Českého Krumlova. Jeho dějiny se začaly psat ve druhé polovině 13. století, kdy do něj Přemysl Otakar II. pozval mnichy cisterciáckého řádu. Nejslavnější časy prožíval areál před husitskými válkami, definitvně zrušen byl pak rozhodnutím Josefa II. I dnes si můžeme při prohlídce udělat představu o tom, jak vypadal život zdejších obyvatel. Chvilku času si docela určitě zaslouží klášterní knihovna, kde převládají díla s církevní tematikou, ale uloženy jsou tu i knihy vědecké, například zeměpisné. A minout bychom neměli ani kostel Nanebevzetí Panny Marie.


Klášter Zlatá Koruna
Svíčkář Rataj
Svíčky z pravého včelího vosku vyrábí Daniel Rataj v Malčicích u Českého Krumlova. Ptaří k chovatelům včel, takže je vlastně přímo u zdroje materiálu a taky mu právě začíná nová včelařská sezóna. V jeho království si užijeme příjemné vůně, ale taky se dozvíme spoustu zajímavostí o historii svíček i o jejich výrobě. Třeba to, jak výrobci získávají vosk a co všechno s ním musí udělat, abychom si mohli dopřát jemně blikotající světýlko. Připomeneme si, že první zmínky o svíčkách u nás jsou staré už než tisíciletí i to, že v raném středověku považovali křesťané svíčku za něco mystického. A přidáme také několik rad. Svíčky jsou zdrojem ionizujícího záření, takže jsou užitečné v místnostech s televizí či počítačem. Navíc také pohlcují tabákový dým.


Svíčky ze včelího vosku
Hradní muzeum Český Krumlov
Prohlídkové okruhy českokrumlovského hradu a zámku nabízejí nepřeberné množství vzácných předmětů. Přesto jich ještě spousta zůstává ukrytá v depozitářích. Další zhruba tisícovku malých i rozměrných exponátů nedávno dostala šanci představit se návštěvníkům v Hradním muzeu. Zajímá vás, na co se máte těšit? Tak samozřejmě na cenná umělecká díla. Mnohá z nich připomínají, jak významným rodem byli jedni ze zdejších zámeckých pánů, Rožmberkové. Nejde je minout, letos je to právě 400 let, kdy zemřel poslední z nich, legendární Petr Vok. Zkrátka nepřijdou ani nástupci pánů z Růže – Eggenbergové a Schwarzenbergové. Vedle uměleckých skvostů jsou v muzeu k vidění předměty sloužící běžnému životu – třeba ke stolování či k rozptýlení.


Zámek Český Krumlov
Lipno nad Vltavou
Lipenská nádrž patří už léta k oblíbeným výletním cílům. Na své si tu přijdou jachtaři i milovníci dalších vodních sportů, v okolí pak cyklisté i milovníci in line bruslí. V zimě se pak hladina změní ve velké kluziště. Málokdo ví, jak vlastně vznikl název Lipno, který kromě jezera označuje i obec v těsné blízkosti. Voraři tak původně označovali místo, kde se rozvazovaly vory. Dvě protilehlé hory jim prý připomínaly rty a ty se německy řeknou lippen. Představíme si i dva lipenské ostrovy – Tajvan a Hadí. K tomu se prý při zatápění jezera stahovali hadi. Dnes mu ovšem vládnou králíci.

