Reportáže v regionech
Koněspřežka
Koněspřežná dráha nebo také koněspřežka či koňka, která vedla z rakouského Lince do Českých Budějovic, byla v době vzniku technickým unikátem a první stavbou svého druhu na evropském kontinentu. Budovat se začala v roce 1807. Jejím hlavním úkolem mělo být zjednodušení přepravy soli z rakouské Solné komory do českých zemí. Vzpomínky na ni se dochovaly na obou stranách hranice. U našich jižních sousedů, konkrétně v Kerschbaumu, který býval nejvýše položenou stanicí trati, je její část dokonce v provozu pro turisty.


Koněspřežka
Kleť
Nádherným výhledem na jihočeskou krajinu se pyšní hora Kleť. Svůj název získala pravděpodobně podle slova „klát“ čili klátit neboli klučit, zkrátka kácet les. Je viditelná z dálky, takže byla odnepaměti důležitým orientačním bodem. A upoutala i zeměměřiče, kteří v 18.století prováděli mapování zemí rakouské monarchie. V roce 1824 se tak stala jedním z bodů hlavní katastrální trigonometrické sítě v Čechách. Dnes je oblíbeným cílem turistů a přírodovědců a vydáme se na ni i my.


Kleť
Museum Fotoatelier Seidel
Do doby, kdy bylo focení technicky poměrně náročným řemeslem, se můžete obrazně přenést v unikátním muzeu v Českém Krumlově. Vzniklo v domě, kde na přelomu 19. a 20. století žili a pracovali fotograf Josef Seidel a jeho syn František. Na svých snímcích zvěčňovali nejčastěji krásy Šumavy, Novohradska a samozřejmě také okolí svého města. Desetitisíce jejich děl se dochovaly a v expozici si můžete prohlédnout i některé přístroje, s nimiž pracovali.


Museum Fotoatelier Seidel
Historické kostýmy
Kouzlu Českého Krumlova podléhají nejen turisté, ale i místní, kteří oživují dávnou minulost. Děje se tak například v krejčovské dílně Městského divadla, kde už 30 let šije historické kostýmy Hana Ambrůžková. Tvoří je pro příznivce starých časů, kolegy z tanečního souboru Fioretto i pro sebe a mnoho účastníků dobových akcí, především proslulých červnových slavností, na které každoročně z celého světa přijíždí i 20 tisíc lidí. Společně nahlédneme do její dílny.


Historické kostýmy
Pivovar Český Krumlov
Do Českého Krumlova vyrážíme s naší kamerou opakovaně a vždy tam objevíme něco nového. Tentokrát je naším cílem historický pivovar, který je součástí rozsáhlého panského areálu v podzámčí. Ten prošel v uplynulých letech rozsáhlou rekonstrukcí a dnes se v něm dozvíme nejen to, kdo tu začal v roce 1560 zlatavý mok vařit, ale také spoustu zajímavostí o životě místních měšťanů. A samozřejmě můžeme obdivovat i um dávných mistrů stavitelů, kteří dali komplexu současnou podobu.

