Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Jabkenice

Jabkenice S Bedřichem Smetanou máme snad všichni v paměti spojenou především Litomyšl, kde se narodil. Důležitou roli v jeho životě ale sehrály také Jabkenice. V tamní myslivně prožil se svou rodinou posledních devět let svého života. I tam samozřejmě sedával u klavíru a skládal. Zrodily se tu například opery Hubička a Tajemství. Hájenka se proměnila v památník, jehož expozice připomíná zejména zde prožité období Smetanova života. A můžete se také projít krásnou přírodou, která lákala k častým procházkám i jednoho z našich nejslavnějších hudebních skladatelů.

MapaJabkenice
videoJabkenice
...
video video

Jabkenice

Templ

Templ Pozdně gotický městský palác zvaný Templ byl postaven kolem roku 1490 jako sídlo hejtmana boleslavského panství Jana Císařovského z Hliníka. Třípodlažní budova je skvostem pozdní gotiky.

Palác, do kterého vás pozveme v samém závěru nedělního cestování, najdete v Mladé Boleslavi a byl stavěn v době, kdy byla dokončena parcelace tamního Staroměstského náměstí. Jediné volné místo pro tuto reprezentativní budovu tedy bylo v místě stávajících hradeb. Budova tak kromě obytné funkce plnila i funkci obrannou.

Název Templ se odvozuje od ničím nepodložené pověsti, podle které byl postaven pro templářský řád, jehož členy měl do Mladé Boleslavi přivést ze svých cest po Evropě Jan z Michalovic, přední český velmož v době vlády Václava II.

Do Bílé hory byli majitelé Templu význační šlechtici. Roku 1628 byl palác prodán jako konfiskát a stal se majetkem předních měšťanů Mladé Boleslavi. V letech 1886 až 1910 zde bylo umístěno mladoboleslavské krajinské muzeum.

Ve 20. letech se z Templu stala modlitebna husitské církve. Špatný stavební stav způsobil roku 1977 zřícení jižní části Templu. Teprve poté byly zahájeny záchranné stavební práce.

Dnes Templ slouží jako výstavní síň a pořádají se zde literárně-hudební pořady. A kromě toho všeho představuje Templ i archeologické nálezy. Tak např. kosti nalezené po zbourání domů kolem paláce pocházejí z 10. století. Pro návštěvníky je zajímavé a lákavé i to, že se v jednotlivých patrech dozvědí něco dalšího i o mladší historii této lokality.

MapaTempl
videoTempl
...
video video

Templ

Zámek Domousnice

Zámek Domousnice Barokní zámek Domousnice leží asi 15 kilometrů od Mladé Boleslavi, směrem na Dětenice. Delší dobu byl opomíjen, po jeho chodbách se prošlo mnoho majitelů i těch, kteří se zapsali do našich dějin. Třeba Emma Destinová. Při příjezdu do obce je vidět věž zámečku a okolní hospodářské budovy. Okolo zámku vede turistická cesta. A jeho současní majitelé, manželé Munzarovi, se snaží, seč jim síly stačí, aby napravili to, co způsobil čas – a nejen on.

Historie Domousnice sahá do roku 1290. V roce 1378 byl držitelem Beneš Bílý z Dětenic. Tvrz vznikla okolo roku 1400 a písemně je dokládána v roce 1405, kdy patřila Karlu Harasovi z Bosyně. Ten však nezanechává žádného mužského potomka, ale pouze dceru Elišku, a proto panství připadá příbuznému Bohuňkovi Harasovi. Těch, kterým patřil, bylo opravdu hodně. V době socialismu sloužil pak zámecký areál jako rekreační středisko Svazu invalidů. S Emmou Destinovou tu dokonce pobýval i slavný Enrico Caruso.

Dnešní podoba zámku je výsledkem stavebních úprav v letech 1917–1926. Zámek je dvoukřídlá budova, kde je jižní křídlo dvoupatrové a vedlejší severní křídlo jednopatrové. Zámek má mansardovou střechu. Interiéry mají bohatě zdobené stropy, vnitřní schodiště a původní krby.

Manželé Munzarovi mají své plány, jak se zámkem naložit, a i když byla hlavně paní Munzarová zprvu hodně na pochybách, zda se do takové akce pustit, dnes nelituje. Nevypadalo to tam ale ani trošku pěkně. Že se to změnilo, budete mít možnost poznat i vy – zámku se blýská na lepší časy.

Za zmínku ještě stojí to, že vedle zámku jsou rozsáhlé sklepy, které jsou ve tvaru písmene L a jsou dost těžko přístupné po strmých schodech. Podle místní tradice jde o pozůstatky pivovaru. Pěstuje se tu víno.

MapaZámek Domousnice
videoZámek Domousnice
...
video video

Zámek Domousnice

Muzeum v Benátkách nad Jizerou

V Benátkách nad Jizerou jsme se zastavili těsně před nedělním usednutím k obědu. Na tamním zámku sídlí už přes pět desítek let muzeum. Zatímco jinde je vystavovaných exponátů dotýkati se přísně zapovězeno, tady vás k tomu přímo vybízejí. A víte proč? Protože jinak by vám šlo špatně vyrazit si minci, okovat koně či obléct si dobový kostým. Interaktivní výstava, kterou tu pořádají, je zajímavá i z jiné stránky. Díky ní se dostanete třeba do středověku nebo vás seznámí se významnými zámeckými obyvateli.

MapaMuzeum v Benátkách nad Jizerou
videoMuzeum v Benátkách nad Jizerou
...
video video

Muzeum v Benátkách nad Jizerou

Zvířetnice a Michalovice

Zvířetnice a Michalovice Navštívíme i dvě zříceniny nedaleko Mladé Boleslavi, stojící jen osm kilometrů od sebe. Jmenují se Zvířetnice a Michalovice a z vyvýšeného místa nad Jizerou shlížejí už od 13. století. Michalovická věž je dokonce mírně nakloněná a navíc rozbořená na dvě části: můžou za to možná hledači pokladů. Nějaký sice údajně našli, ale my půjdeme po značce dál, k zřícenině Zvířetnice. Původní hrad nechal postavit Zdislav z Lemberka, syn svaté Zdislavy.

MapaZvířetnice a Michalovice
videoZvířetice a Michalovice
...
video video

Zvířetice a Michalovice

Další stránky:« 5 6 7 8 9