Reportáže v regionech
Škoda muzeum
K legendám mezi automobily patří naše Škodovky. Příběh vzniku slavné značky, ale taky vozy, s nimiž jejíž zakladatelé dobývali svět už v počátcích rozmachu těchto přibližovadel, nás čekají v nové expozici Škoda Auto muzea v Mladé Boleslavi. Dozvíme se, kdy z bran továrny vyjel první automobil, v němž samozřejmě cestujících neměli ani zdaleka takové pohodlí jako v dnešních modelech. Dokázal však přejet i Alpy. A těšit se můžeme na řadu unikátů. Kupříkladu na vůz, kterým jezdil náš první prezident, nebo ten, kterým brázdil silnice Karel Čapek. Šanci mají i návštěvníci, kdo by chtěli nahlédnout do výroby a sledovat, jak přicházejí na svět současné škodovky.


Škoda muzeum
Skalní hrad Valečov
Jedním z nejrozsáhlejších skalních hradů na našem území je Valečov. Zachovalejší stavbu svého druhu byste v Českém ráji sotva našli. Založen byl pravděpodobně někdy kolem roku 1300. Poprvé zmiňován je necelých dvacet let poté. Původně byl nejspíš dřevěný, první kamenný palác tu vyrostl až v polovině 14. století. Dozvíme se, kdo stál u jeho zrodu, co mělo panské sídlo společného s husitskými rebeliemi a kdo všechno se k němu v minulosti zatoulal. Pokud se vám zřícenina bude zdát povědomá, tak možná proto, že se na ní a v jejím okolí zalíbilo i filmařům. Natáčelo se tu už několik pohádek. Kupříkladu Lotrando a Zubejda. Loupežnici tehdy pobývali ve skalních obydlích, která najdeme jen kousek od hradu. Zeptáme se, kdy a proč tu vznikla a komu sloužila.


Skalní hrad Valečov
Zámek Stránov
Novorenesanční zámek Stránov najdeme v obci Jizerní Vtelno u Mladé Boleslavi. Původně tu stávala dřevěná tvrz, kterou v 15. století nahradil gotický hrad. A ten pak panstvo přestavělo na zámek. Za dobu své existence vystřídal celou řadu majitelů. Tím posledním byl průmyslník Josef Šimonek, kterému patřil až do druhé světové války. Dnes se o památku starají jeho potomci, kteří ji taky v roce 2004 zpřístupnili veřejnosti. Na adventní čas chystají speciální program určený především dětem. Je věnovaný vánočním zvykům a tradicím. Návštěvníci se při prohlídce kupříkladu dozvědí, jak nejkrásnější svátky v roce prožívalo zdejší panstvo, ozdobí si stromeček, vykrojí pár kousků cukroví a v improvizované dílničce vyrobí vlastní ozdobu.


Zámek Stránov
Zvířetice
V reportáži o Zvířeticích pronikneme do zajímavého vztahu mezi historií a moderními technologiemi. Když se českou krajinou toulal Karel Hynek Mácha, musel si vystačit s blokem a tužkou, aby zachytil podobu míst, která navštívil. Kolem roku 1833 ho toulavé boty přivedly i na zříceninu zámku Zvířetice, který byl v té době opuštěn něco málo přes 100 let. Kdyby tam zavítal dnes, tak by se nestačil divit. Díky moderní technologii a trojrozměrné projekci by se mohl vydat proti proudu času a nahlédnout do každého zákoutí zámku, jak asi vypadal v době, když se ještě hrdě a v celé své kráse vypínal nad řekou Jizerou.


Zvířetice
Český ráj
Když se řekne Český ráj, většině z nás se nejspíš vybaví hlavně Prachovské skály, Trosky nebo třeba Hruboskalsko. Tenhle malebný kout naší země, kterému poetické pojmenování dali už na konci 19. století hosté lázní Sedmihorky, ale nabízí i řadu méně známých míst, kde voda, vítr, sníh a led vymodelovaly z pískovce nejroztodivnější skály, rokle, jeskyně i celá skalní města. Okružní trasa nedaleko Mnichova Hradiště na samém okraji chráněné krajinné oblasti propojuje hned několik zajímavých lokalit. Start i cíl přibližně desetikilometrového okruhu je v obci Boseň a po cestě nás čeká například studánka, které se říká Hrdinka nebo Hynšta, na níž ve středověku vyrostl hrádek. Podzemní prostory v tomto kraji skýtaly útočiště českým bratřím, kteří je využívali v 17. století jako modlitebnu a ukrývali se v nich před svými pronásledovateli.

