Reportáže v regionech
Muzeum veteránů
Máte rádi burácení motorů, vůni benzínu a historii? Pak si nenechte ujít výlet do Radovesnice II na Kolínsku. Naším hostitelem bude milovník veteránů Bohumil Vokál. Původně si koupil tři staré traktory a několik motocyklů, které si chtěl jen tak pro radost opravit. Jenže se do těch letitých kousků tak zamiloval, že začal pořizovat další a plnit jimi stodolu a půdu. Nakonec pro ně zřídil muzeum. Provede jím i nás a představí nám své nejcennější poklady. Na své si přijdou milovníci zemědělských strojů, aut i přibližovadel na dvou kolech. Ke každému se dozvíme nějakou zajímavost. Zvláštní prostor je pak věnován československým legendám – značkám JAWA a ČZ. A najdeme tu rovněž kuriózní kousky. Třeba trojkolku, která sloužívala v jedné továrně na Šumpersku.


Muzeum veteránů
Objevy pod pyramidami
Čeští egyptologové patří ve svém oboru k velmi uznávaným odborníkům. Nabídli světu celou řadu zajímavých objevů z časů, kdy říši kolem řeky Nilu vládla krásná Kleopatra či mocní faraoni. Přesto se zatím v rodné zemi nedočkali žádného muzea. Své úspěchy mají teď možnost představit na výstavě v Kolíně, na kterou se společně vydáme. Dozvíme se na ní, co všechno výzkum našich vědců přinesl, jaké objevy mají na svém kontě, a samozřejmě taky nahlédneme alespoň symbolicky do života obyvatel slavné říše. Mnohé návštěvníky možná překvapí, jak důkladně se staří Egypťané připravovali na život po životě. Chystali si cennosti, oblečení, nábytek a dokonce taky jídlo a pití. A krásné, bohatě zdobené, byly i hrobky, do nichž byli po smrti ukládáni.


Objevy pod pyramidami
Vodárna Kolín
K dominantám a symbolům středočeského města Kolín patří už desítky let vodojem. Kdysi se mu dokonce říkalo Kolínský maják. Bezmála půl století zásoboval město na Labi pitnou vodou, pak ale začal chátrat. Nedávno se proměnil v unikátní rozhlednu. Je vysoký skoro 50 metrů, k vyhlídkové plošině vystoupáte po 216 schodech a těšit se můžete nejen na krásnou krajinu v okolí. Zblízka můžete vidět i velkou nádrž na 450 metrů krychlových. A najdete tu taky expozici, která připomíná, jak ve městě v různých obdobích životodárnou tekutinu rozváděli. Při naší výpravě se dozvíme třeba to, že byť Kolín vyrostl na řece Labe, která byla samozřejmě taky zásobárnou vody, byl prvním větším městem na jejím toku, které ji k těmto účelům přestalo využívat. A zajímat nás bude pochopitelně i to, jak ji místní dokázali nahradit a jak si poradili s rostoucí rozlohou i počtem obyvatel.


Vodárna Kolín
Obora Zásmuky
Malou procházku si dopřejeme v bývalé zámecké oboře v Zásmukách. Patřila majitelům zdejšího panství. Rodu Šternberků. Má rozlohu zhruba třiceti hektarů a narazíme tu na celou řadu zajímavostí. Patří k nim určitě urostlé duby dosahující výšky 35 metrů, z nichž některé tady stojí déle dvě stovky let. K nejvzácnějším patří ten, který podle jednoho ze zdejších pánů, velkého vlastence, dostal jméno Leopoldův. Ten se do kraje rozhlíží už tři století a jeho kmen má úctyhodný obvod 601 centimetrů. K unikátům patří takzvaný jelení tunel. Když před lety rozdělila císařská silnice oboru na dvě poloviny, zdejší jeleni nemohli přecházet z jedné části do druhé. A tak jim panstvo vybudovalo nebývalé dílo. A za zastávku stojí i znovuzrozený rybník.


Obora Zásmuky
Pečky
V Pečkách nejprve zavítáme do zdejšího architektonického pokladu. Je jím evangelický kostel, který slaví sté narozeniny. Vyrostl totiž při příležitosti pětistého výročí upálení Jana Husa. Nejcennější je jeho interiér, v němž se spojil kubismus a česká moderna. Podobný prostor byste jinde ve světě hledali marně. Pak se vydáme do okolí města. Povede nás Stezka Markomanů. Co se na ní o pradávných germánských obyvatelích našich končin dozvíme? Zastavíme se například na návrší Pičhora, kde bylo při stavbě silnice na konci 19. století objeveno pohřebiště tohohle kmene. Dozvíme se, jak jeho příslušníci žili, i to, jak ukládali k věčnému spánku své mrtvé. A naše putování zakončíme prohlídkou renesančního zámku Radim, na němž si můžeme vybrat ze dvou návštěvnických okruhů.

