Reportáže v regionech
Údolí Šembery
Údolí říčky Šembery ve středních Čechách nedaleko Doubravčic nepatří k největším turistickým atrakcím kraje. My vám ale ukážeme, že za návštěvu určitě stojí. Těšit se můžete nejen na krásnou romantickou přírodu, ale také na exkurzi do starých časů. Při naší procházce si prohlédneme zbytky valů připomínajících, že tu naši předci žili už v osmém století. Ve století čtrnáctém tu pak vyrostl hrad Šember. Ten ovšem nepřežil ani husitské války a později už ho nikdo neobnovil. V historii mnohem mladší, někdy za první republiky se ve zdejší krajině zalíbilo trampům, kteří tu vybudovali osadu.


Údolí říčky Šembery
Zámek Radim
Zámek Radim letos slaví čtyřsté narozeniny. Při této příležitosti otevřeli majitelé novou prohlídkovou trasu. K jejím největším atrakcím patří černá kuchyně. Dozvíme, se jak a co se v ní kdysi připravovalo a třeba i to, jak se tu udilo maso. Zajímavá je i kuchyně bílá, ve které se pro změnu připravovalo třeba sladké pečivo. A když už jsme u tak pravidelné činnosti, jako je příprava jídla, nesmíme zapomenout ani na takzvanou denní hygienu. Na zámku jsou vystavena i různá lavaba a také toalety. Projdeme si i panské pokoje, v nichž od naší poslední návštěvy přibyly mnohé exponáty. A samozřejmě si alespoň některé z nich také představíme.


Zámek Radim
Bitva u Kolína
Nedaleko Kolína u silnice spojující Prahu s Vídní se v roce 1757 střetly rakouská a pruská armáda. Bitva byla největší jezdeckou srážkou své doby. Padlo při ní přes 13 000 vojáků. Jejich boj připomíná dnes nejen pomník, ale také tradiční rekonstrukce bitvy. Při ní se u Kolína scházejí desítky nadšenců z Čech, Rakouska i Německa a pouštějí se v dobových uniformách do boje. Atmosféru tehdejší bitvy si můžete doplnit historickým informacemi při zastávce v Regionálním muzeu v Kolíně.


Bitva u Kolína
Pečky
Pečky na Kolínsku bývaly zemědělskou osadou. Mezi průmyslová města jim pomohla na konci devatenáctého století železnice. Nás ale do obce přilákal jeden z trochu utajených architektonických skvostů. V roce 1915 tam totiž vyrostl velký unikát – kubistický kostel. Autorem jeho podoby byl architekt Oldřich Liska. Nebudeme samozřejmě okukovat jen zvenčí. Interiér a vybavení pochází z doby stavby. A právě kubistický interiér je na celé stavbě nejcennější – je jediný svého druhu na celém světě.


Pečky
Kouřim
Dojdeme do samého středu Evropy – tedy alespoň tak traktují Kouřim astronomové i místní. Město Kouřim je významným historickým sídlem úzce spjatým se samotným vznikem české státnosti. Množství architektonických památek společně s dalšími pozoruhodnostmi v okolí z něj činí pro milovníky historie ideální cíl jednodenního poznávacího výletu. Nachází se cca 30 km od Prahy, 18 km od Kolína a cca 30 km od dalšího turistického skvostu Kutné Hory. Říká se, že kdyby býval mocenský souboj u Štolmíře nevyhrál Václav Přemyslovec, nýbrž kouřimský kníže Radslav z kmene Zličanů, možná bychom dnes měli Kouřim za hlavní město. Že však měl osud jiné plány, má dnes toto městečko od hektické metropole daleko.
Půvabné náměstí, obehnané historickými domky, jako by se zapomnělo v čase. Paradoxně právě Pražáci, kteří to sem mají něco málo přes třicet kilometrů, Kouřim pro její poklidnou atmosféru vyhledávají nejčastěji. Městem projdeme Radkou Jirkovskou a Vladimírem Rišlinkem, kteří toho o tomhle městě vědí hodně. Uvidíte sami.

