Reportáže v regionech
Páni z Kolína
Staré časy učarovaly členům skupiny historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína, která letos oslaví dvacet let od svého založení. Její členové se věnují různým historickým obdobím, každý rok se zaměří na jednu významnou událost z učebnic dějepisu. Předvádějí souboje, účastní se bitev, vidět je můžete při řadě vekých slavností. Při našem natáčení povyprávěli o tom, co všechno k jejich koníčku patří. Zbraně i další výzbroj, dobové kostýmy a samozřejmě také znalosti o čase, do kterého chtějí diváky zavést. Velký zájem je například o souboje s meči, ale také o ty mušketýrské. A líbí se i představení se starou hudbou. Pokud byste chtěli Pány z Kolína vidět, máte šanci třeba v kině, v pohádce Čertova nevěsta.


Páni z Kolína
Papírové betlémy
Betlémy se u nás staly oblíbenou ozdobou předvánočního i vánočního času už v 16. století. Díky císaři Josefu II., který je zakázal vystavovat veřejně, se pak narodila velmi rozšířená a ojedinělá tradice tvorby betlémů v rodinách. Manželé Lochmanovi z Peček si různá zpracování příběhu o narození Ježíška oblíbili natolik, že jich doma nashromáždili už kolem sto padesáti. Jejich sbírka je největší v České republice. Nejvíc se vždycky těší na práci při vystřihování a sestavování. Pro ni se Věra Lochmanová nadchla už v dětství, kdy si vystřihovala a slepovala modely hradů a zámků. Své betlémy manželé Lochmanovi také pravidelně vystavují. Letos budou k vidění ve Všeradově u Hlinska.


Papírové betlémy
Židovský Kolín
Kolínu se kdysi přezdívalo „Jeruzalém na Labi“. Židovští obyvatelé jsou tu zmiňováni už ve 14. století a například v šestnáctém právě tady žila druhá nejpočetnější židovská komunita u nás. Židovské ghetto dodnes připomíná staré časy a láká k návštěvě. My se nejprve zastavíme v ranně barokní synagoze, která je opravdovým unikátem. Prohlédneme si svatostánek sloužící k uložení tóry, výzdobu i nápisy na stěnách, ale také výstavu na jižním ochozu. Ta je vzpomínkou na místní židovské obyvatele, kteří nepřežili druhou světovou válku. Zajdeme také na židovský hřbitov, který je po tom pražském druhým nejstarším u nás. Najdeme tu například náhrobek syna slavného rabího Löwa i hroby dalších rabínů.


Židovský Kolín
Kolín
Město Kolín vzniklo už ve 13. století. Založil ho nejspíš spolu s mnoha dalšími panovník Přemysl Otakar II. Dlouhou historii připomíná celá řada památek. Nejvíce asi chrám svatého Bartoloměje na náměstí. Jeho stavba byla zahájena po založení města, dokončen byl ale až po požáru v roce 1349 Petrem Parléřem. K ozdobám náměstí patří i radnice, která svou současnou podobu získala v 19. století. A zavítáme také do muzea, které je umístěno v jednom ze středověkých domů a dozvíme se v něm, jak se v Kolíně žilo na přelomu 19. a 20. století.


Kolín
Naučná stezka v Zahradách
V Zahradách nedaleko Českého Brodu na Kolínsku se projdeme po několikakilometrové naučné stezce. Její nenáročný terén si užijí i děti a děti se podílely i na informačních tabulích stezky. Je jich celkem pět a dozvíte se na nich řadu zajímavostí o okolní přírodě, ale také o historii. K nejzajímavějším zastávkám patří zbytky hrádku Tuchoraz. Zachovala se z něj vstupní věž, která stojí za prohlídku. Váží se k ní hned dvě pověsti, které vám naše průvodkyně samozřejmě prozradí. A pozveme vás také na zdejší historické slavnosti, které ozdobí konec prázdnin.

