Hledání v reportážích
Strážný
Vimperská větev Zlaté stezky byla jednou ze tří šumavských cest, po nichž putovalo zboží z Čech do Německa a opačně. Obchodníci se solí a dalšími produkty mířili k bavorským hranicím a přes ně do obce Phillipsreuth. My se vydáme v jejich stopách. Vyrazíme ze Strážného, který býval pro kupce jedním z míst odpočinku na dlouhé cestě. Díky čilému ruchu se postupně stal druhou nejbohatší obcí na Šumavě. Podíváme se, co se z těchto časů dochovalo.


Strážný
Na kole kolem Hluboké nad Vltavou
Dřív, než nás podzimní plískanice zaženou ke kamnům, vydáme se na výlet v sedle kola. Vyrazíme od zámku v Hluboké nad Vltavou. Původně na tomto místě stával strážný hrad zvaný Froburg, který vybudoval král Václav I. ve 13. století. Býval používán jako zástava, takže často měnil majitele. Cestou se zastavíme taky u zámečku Ohrada, který byl postaven na počátku 18. století rodem Schwarzenbergů. V roce 1842 v něm bylo založeno lovecké muzeum. Jedno z prvních muzeí u nás. Prohlédneme si taky malebná stavení v obci Bavorovice. Naše putování skončíme na břehu Vltavy v Českém Vrbném. V areálu, který slouží vodákům. Byl vybudován v 80. letech, před šesti lety prošel rozsáhlou rekonstrukcí.


Na kole kolem Hluboké nad Vltavou
Z Jablonného v Podještědí na Ojvín
Lužické hory nabízejí celou řadu zajímavostí, které můžete prozkoumat i ze sedla bicyklu. My vám nabídneme jeden zajímavý výlet. Začneme v Jablonném v Podještědí, které bývalo kdysi významným centrem na obchodní stezce z Prahy do Žitavy. Kousek pod hradem Lemberk se zastavíme u Zdislaviny studánky, o kus dál, v Krompachu, budeme zase obdivovat zhruba půl století starý tis červený, nejstarší strom v Lužických horách. Pak zamíříme směrem k hranici. Přímo na ní nás čeká vrchol Hvozd s víc než sto let starou kamennnou rozhlednou, kousek dál na německé straně pak skalní ostroh, na němž ve středověku vyrostl k ochraně obchodní stezky strážný hrad Ojvín. Oblíbil si ho i sám Karel IV., který ho nechal přebudovat na císařské sídlo a přistavěl k němu také klášter s krásným kostelem.


Z Jablonného v Podještědí na Ojvín
Hřebečské důlní stezky
Masivní hřeben Hřebeč najdeme na rozhraní Čech a Moravy. Na stranu moravskou je příkrý a směrem do Čech se pozvolna svažuje. Je provrtán pěti desítkami dolů a jeho krajinou také vede několik hornických stezek. Zdejší pozemky patřily od druhé poloviny sedmnáctého století Lichtenšjenům a ti tu také zhruba o dvě stovky let později začali těžit. Uhlí a později lupek, jíl vhodný k výrobě žáruvzdorných materiálů. My se zastavíme například u hornického díla Hugo Karel, ale také se porozhlédneme do kraje a prohlédneme si i rozhlednu Strážný vrch. Zajímavé na ní je, že je inspirována hornickými symboly. Vrchní část představuje štolu, sloupy těžní věž.

