30 minut

27. září 2015

Obsah dílu

Údolím řeky Brtnice — Muzeum Olomouckých tvarůžků — Bojanovsko — Královská obora — Sedlář — Horní Albeřice

Části dílu

01:27
Údolím řeky Brtnice
  Na Vysočině se vydáme na výlet malebným údolím říčky Brtnice. Vyrazíme ze stejnojmenného městečka a budeme si užívat nejen krásné přírody. Dozvíme se, na jaké vzácné rostliny a živočichy bychom tu při troše štěstí mohli narazit. Připomeneme si taky to, kdy tenhle kraj objevili trampové a jak celá oblast málem skončila pod hladinou plánované přehrady. A vydáme se ještě ke zřícenině jednoho z nejstarších moravských hradů Rokštejna. V době, kdy se připravovala stavba přehrady, která by pohltila i ji, tu proběhl rozsáhlý archeologický výzkum. Byla při něm například objevena kostra novorozence, který se stal zřejmě takzvanou stavební obětí, jež měla chránit hrad. A dozvíme se rovněž, že podle pověsti na něm má být ukrytý poklad.
  05:42
  Muzeum Olomouckých tvarůžků
   Ke specialitám české kuchyně patří olomoucké tvarůžky. Na Hané se vyráběly už v 15. století a prodávaly se prý hlavně na olomouckých trzích. Tak taky přišly ke svému jménu. V roce 1876 do nedalekých Loštic přišel z Brém punčochář Josef Wessels se svým synem Aloisem. Jejich zboží ale nešlo na odbyt, a tak se začali poohlížet po jiném artiklu. A zaujaly je právě tvarůžky. V Lošticích tedy zavedli jejich výrobu ve velkém. Všechno tehdy fungovalo na principu ruční práce, až o několik generací později začaly pomáhat stroje. A loštická firma začala dobývat trh nejen v naší zemi. Celou historii továrny představuje zájemcům muzeum, které je tvarůžkům věnováno. Vyrostlo, jak jinak, v Lošticích. Návštěvníci si v něm můžou taky vyzkoušet, jak výroba v počátcích probíhala.
   10:00
   Bojanovsko
    V Železných horách budeme tentokrát putovat oblastí Bojanovsko. K jejím největším chloubám patří Sečská přehrada, ale taky malebná krajina podél řeky Chrudimky. Na své si tu přijdou i milovníci staré architektury. Nalézt tipy na výlety v okolí všem příchozím pomůže rodinné vesnické muzeum v Kovářově, malé vesničce se zhruba stovkou obyvatel. Přibližuje život lidí v kraji, ale taky různé zajímavosti. Inspirací se jeho expozice stane i pro nás. Zavítáme například do Hrbokova, kde se pyšní opravdu nevídanou výzdobou kostela. Malíř Vojmír Vokolek na stěnách v polovině minulého století zachytil život tehdejších obyvatel včetně místního faráře. Do svatostánku zavítáme i v nedalekém Bojanově. K jeho ozdobám patří pro změnu varhany a barokní freska.
    14:15
    Královská obora
     Víte, kam chodili čeští králové nabírat síly, když neměli čas prchnout pryč z hlavního města? Už od časů Přemysla Otakara II. do Královské obory, dnešní Stromovky. A řada z nich tu zanechala své nesmazatelné otisky. Založil ji zřejmě už zmiňovaný král železný a zlatý, poprvé je v historických pramenech uváděná v souvislosti s Janem Lucemburským. Vladislav Jagellonský tu nechal vybudovat lovecký hrádek a Rudolf II. zase založit obrovský rybník a pro jeho zásobování vodou vyhloubit štolu. Až na konci 19. století se brány obory otevřely obyčejným Pražanům. Tehdy si Václav Šlechta pronajal letohrádek a otevřel v něm restauraci. A ve Stromovce se tehdy předváděly i různé technické novinky, začala tam dokonce jezdit tramvaj. Oblíbeným výletním místem je bývalá Královská obora dodnes.
     18:34
     Sedlář
      Sedlářské řemeslo má dlouhou tradici. Vzniklo v době, kdy naši předci začali využívat zvířata při hospodaření i k jízdě. A potřebovali vyrábět postroje a sedla. Jejich podoba i pracovní postupy se za staletí hodně změnily, nejvíc pravděpodobně v 19. století, kdy i do téhle práce začaly pronikat stroje a modernější technologie. Lubomír Jelínek z Hanušovic ovšem dává přednost postupům, které používali dávní mistři oboru. Sedlářem se vyučil, ale to mu nestačilo, a tak vyhledával zkušené kolegy, kteří by mu předali své poznatky z praxe. Žádné stroje v jeho dílně nenajdete, všechno dělá ručně. Vybavení koňům šije pěkně na míru, aby jim dokonale pasovalo a nikde netlačilo. Jeho dílo si zájemci můžou prohlédnout třeba v hřebčíně v Kladrubech nad Labem, pro který vyrobil postroje pro císařské osmispřeží.
      22:51
      Horní Albeřice
       Horní Albeřice mají historii dlouhou už víc než sedm set let, což je řadí k nejstarším obcím v našich nejvyšších horách. Ale až na počátku 19. století místní obyvatelé přišli na to, že se jejich kraj pyšní bohatstvím v podobě vápence. Nejprve se pustili do jeho těžby, kterou dodnes připomíná několik povrchových lomů. A pak u nich vystavěli pece, kde vytěžený materiál pálili. Do dnešních časů se dochovala jen jedna, která ale dlouho chátrala. Před několika lety se dočkala záchrany a dokonce i dřevěné nástavby. V té našlo azyl malé muzeum, které připomíná život lidí ve zdejším kraji. I to, že na konci 19. století tu žila víc než tisícovka německy mluvících obyvatel. Po jejich poválečném odsunu pak obec osiřela. Prozradíme vám, kdo se tehdy zasloužil o to, že znovu ožila.
       27:12
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        4. října 2015

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám