Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Schwarzenberský palác

Schwarzenberský palác Schwarzenberský palác je jedním ze skvostů Hradčan. I když by se podle pojmenování mohlo zdát, že za jeho vznik vděčíme rodu Schwarzenberků, skutečnost je trochu jiná. U jeho zrodu totiž stáli už v 16. století páni Lobkowiczové. Jenže jeden z potomků stavitele upadl v nemilost u panovníka a slavný rod o palác přišel. A jak to bylo se Schwarzenberky? Ti se stali posledními majiteli před tím, než palác přešel do rukou státu. Před několika lety se ve zrekonstruovaných prostorách zabydlela díla slavných českých malířů a sochařů z období baroka. Těšit se můžete například na obrazy Karla Škréty, Petra Brandla nebo na sochy Matyáše Brauna. Barokní skvosty pak doplňuje expozice uměleckého řemesla a nově také expozice zbraní reprezentujících hned několik století.

MapaSchwarzenberský palác
videoSchwarzenberský palác
...
video video

Schwarzenberský palác

Hracholusky

Hracholusky Hracholusky jsou pro obyvatele Plzně tím samým, čím pro Pražany Slapy. Oblíbené místo k odpočinku i sportovnímu vyžití. Už před lety je objevili trampové. K nim se později přidali chataři a dnes podél vody najdeme i řadu kempů. Za vznik vyhledávané přehradní nádrže trochu paradoxně může plzeňská Škodovka. V létě mívala problémy se zásobováním užitkovou vodou, a tak na řece Mže vyrostla přehrada, která pomohla potíže vyřešit. Pokud dáte před obdivováním přírodních krás přednost technickým zajímavostem, určitě se zastavíte u samotné hráze nebo si prohlédnete vodní elektrárnu. Příznivce staré architektury zase jistě potěší pověstmi opředený hrad nedaleko hráze. Postavit ho nechali pánové z rodu Bubnů, kteří odsud pocházeli, ale ve 14. století přesídlili na východ Čech.

MapaHracholusky
videoHracholusky
...
video video

Hracholusky

Stezka Dolní Počernice

Stezka Dolní Počernice Dolní Počernice jsou sice součástí hlavního města, ale přesto vám při jejich prohlídce nabídneme hned několik míst, které vám nechají na ruch velkoměsta zapomenout a zavedou vás do dávných časů. Projdeme se po naučné stezce, která byla vybudována před dvěma lety. Zastavíme se v zámeckém parku, kde můžeme obdivovat tisícovku stromů. Některé jsou vysoké i přes tři desítky metrů. Společnost jim dělají také dvě historické budovy – bývalý mlýn a pivovar. Nemineme ani dolnopočernickou dominantu – kostel Nanebevzetí Panny Marie a zastavíme se ještě v regionálním muzeu. Tam nás čeká spousta zajímavých exponátů z dob našich babiček a dědečků.

MapaStezka Dolní Počernice
videoStezka Dolní Počernice
...
video video

Stezka Dolní Počernice

Medaile v Ústí nad Labem

Medaile v Ústí nad Labem Medaile patří k vzácným vzpomínkám na velká vítězství, slavné osobnosti nebo mimořádné události. Tou poslední příležitostí bylo znovuotevření muzea v Ústí nad Labem, které navíc letos slaví 135. narozeniny. A tak se rozhodlo darovat si medaili, tedy přesněji nechat vzniknout medaili, která bude návštěvníkům tohle výročí připomínat. A my vám ukážeme, jak se taková vzpomínková medaile rodí. Od návrhů, které připravili studenti medailérství na Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou, přes jejich modely větší než jsou pak medaile samotné až po samotnou výrobu. I výsledné podoby v bronzu a stříbře se dočkáme, třeba vás zláká k návštěvě muzea.

MapaMedaile v Ústí nad Labem
videoMedaile v Ústí nad Labem
...
video video

Medaile v Ústí nad Labem

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí Středověký hrad Hardegg s jediným muzeem na světě věnovaným císaři Maxmiliánovi Mexickému, o něco mladší zámek Reigersburg, ale také turisty vyhledávaná vinice Šobes. To všechno a samozřejmě i další místa můžete najít v národním parku Podyjí. Ten je naším nejmenším a zároveň jediným, na který se mohou těšit obdivovatelé krásné přírody při cestě na Moravu. Vedle sebe tu najdete dva dřív rozdílné světy – část bývala v pravěku ukrytá pod hladinou moře a část pevninou. Moderní časy nabízejí dělení jiné – železnou oponu. Parkem vedla hranice mezi Československem a Rakouskem. My se ale už můžeme vydat za krásami tuzemskými i zahraničními. Kdo chce, ať vyrazí pěkně po svých, ale na své si přijdou i vyznavači cykloturistiky, pro které jsou tu nachystané hned čtyři okruhy.

MapaNárodní park Podyjí
videoNárodní park Podyjí
...
video video

Národní park Podyjí

Borovany

Borovany Borovany na jihu Čech se mohou pochlubit dlouhou historií. První zmínka o nich pochází už z 12. století a mezi místními pány bychom našli Vítkovce, pány z Landštejna i Rožmberky. Nejvýznamější byl ale Petr z Lindy. Díky němu v Borovanech v 15. století vznikl augustiniánský klášter, který si prohlédneme. Za zastavení stojí klášterní kostel Navštívení Panny Marie, který je nejstarší částí areálu. S klášterem ho spojuje křížová chodba, kterou nechali vybudovat Rožmberkové. A připomeneme si i to, že po zrušení kláštera Josefem II. sloužil komplex novým majitelům Schwarzenberkům hlavně k hospodářským účelům, takže se tu třeba vařilo i pivo.

MapaBorovany
videoBorovany
...
video video

Borovany

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST