Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Cenné literární památky

Cenné literární památky V aukční síni Christie's byla tento týden vydražena zřejmě nejstarší dochovaná mapa už tehdy zachycující Ameriku. My vám dnes ukážeme, že podobnými unikáty se pyšní i Národní knihovna v Praze. Zavedeme vás do rozsáhlých prostor pražského Klementina a zaměříme se na opravdové vzácné tisky, papyry a rukopisy, i na techniku, kterou se dřív tyto historicky cenné literární památky zdobily.

MapaCenné literární památky
videoCenné literární památky
...
video video

Cenné literární památky

Čertova a Pulčínská skála

Čertova a Pulčínská skála Co všechno může způsobit láska jednoho hodně zamilovaného čerta!? Tak o tom bude naše druhé toulání. Z Prahy se přesuneme na Valašsko, přesněji k valašským skalním městům: Čertově skále a Pulčínským skalám. Obě místa jsou opředena různými pověstmi, my vám samozřejmě řekneme, kterými, a představíme vám přírodní krásu těchto skalních masivů.

MapaČertova a Pulčínská skála
videoČertova a Pulčínská skála
...
video video

Čertova a Pulčínská skála

Hanácká svatba

Hanácká svatba Na Moravě zůstaneme – ale podíváme se tentokrát na Hanou. Její tamní obyvatele na Blaťácku jsme zastihli při přípravě na festival folkloru ve Strážnici. Jak takové přípravy vypadají, jak se připravuje tradiční hanácká svatba? Jestli se to chcete dozvědět, určitě se dívejte.

MapaHanácká svatba
videoHanácká svatba
...
video video

Hanácká svatba

Vrchotovy Janovice

Vrchotovy Janovice Pokud i vy na svých cestách zavítáte na Sedlčansko, určitě nezapomeňte navštívit Vrchotovy Janovice. Původní gotická kamenná tvrz pánů z Janovic se rozrůstala a během staletí měnila i svou podobu. Dnes se malebnému zámečku s příjemným parkem anglického typu také přezdívá malé Průhonice – vy zde ale hlavně narazíte na něco, co se u nás hned tak nevidí.

MapaVrchotovy Janovice
videoVrchotovy Janovice
...
video video

Vrchotovy Janovice

Sluneční hodiny

Sluneční hodiny Našemu dnešnímu putování čas odměřil už téměř konec. A právě na ten neúprosně ubíhající čas jsme se zaměřili i my. Objevili jsme, že v Hradci Králové žije pan Nosek – člověk, kterému ten věčný časoběh učaroval. Jeho zájmem se staly předchůdkyně těch dnešních různých hodinek – hodiny sluneční. Jen u nás jich napočítal kolem dvou tisícovek a v naší poslední reportáži nám bude povídat o těch nejzajímavějších.

MapaSluneční hodiny
videoSluneční hodiny
...
video video

Sluneční hodiny

Stopáž26 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3