Co znamená vésti koně

Přímý přenos unikátního společného koncertu Filharmonie Brno a legendární skupiny The Plastic People of the Universe v brněnském SONO centru. Součástí večera bude také premiérová projekce stejnojmenného dokumentu o této výjimečné hudební kompozici a jejím významu pro kapelu i český underground. Režie B. Rychlík

Výjimečná událost pro vysílání 17. listopadu. Diváci ČT art budou svědky společného koncertu Filharmonie Brno a legendární skupiny The Plastic People of the Universe v brněnském SONO centru. V unikátním komponovaném večeru ochutnají příběh skladby, která nemá v historii rockové a vážné hudby obdoby. Budou mít navíc tuto příležitost v jedinečné atmosféře živého přenosu.

S ideou koncertního provedení „Co znamená vésti koně“ přišel před několika lety violoncellista Josef Klíč. Nápad nakonec zrealizoval skladatel a aranžér Michal Nejtek mimořádně osvíceným způsobem. Vznikl monumentální, přitom rockersky temně a neústupně působící celek, který s empatií ke smyslu jednotlivých částí psychedelického oratoria dirigoval Marko Ivanovič. Hudební spojení nespojitelných a kdysi na vesmíry vzdálených světů vytvořilo nadčasovou výpověď.

Třináct let po smrti hudebního naturščika, vyučeného řezníka Mejly Hlavsy, byla loňská premiéra s filharmoniky potvrzením jeho génia. Hlavsovo hudební puzení později směřovalo od komponovaných celků Plastiků ke klasickému rockovému písničkářství, k touze psát hity. Rakouský modernista, skladatel Arnold Schoenberg, prý kdysi pronesl, že všechny své skladby a symfonie by vyměnil za jednu píseň, kterou by si na ulici pohvizdoval kominický učeň. Hlavsovy Muchomůrky bílé se zpívají u táboráků, stejně jako při večírcích na studentských kolejích. Dnes se však objevován a hrán filharmoniky paradoxně stal jakýmsi Schoenbergem naruby.

Stopáž105 minut
Rok výroby 2015
 L
ŽánrHudba