Nevídaná cesta fotografa Steva McCurryho za dívkou z titulní stránky časopisu National Geographic po 20 letech. Britský dokument.

V roce 1984 pořídil fotograf Steve McCurry fotografii mladé dívky s nezapomenutelnýma očima. Bylo to setkání, z něhož vznikl jeden z nejpoutavějších portrétů současného světa. Ale její tvář byla bezejmenná.Rozhodl se jí konečně najít. S pomocí špičkové technologie má dnes Steve mnohem více šanci identifikovat tvář, který ho pronásleduje ve snech už skoro 20 let. Přežila vůbec? Vydal se k hranicím Afghánistánu do uprchlického tábora na půdě sousedního Pakistánu, kde ona fotografie kdysi vznikla, aby vyřešil jeden z nejobtížnějších případů pohřešovaných osob všech dob.

Po desetiletích, kdy se zabýval válkami v odlehlých koutech světa, se nejtragičtější událost v jeho životě odehrála jen pár bloků od jeho domova. Je totiž z New Yorku. Tento strašný den zažili mnozí, ale jen málokdo znal tak důvěrně jako Steve zemi, na niž najednou všichni mysleli: Afghánistán. Steve s 23 lety zkušeností s touto zemí sužovanou vállkami, pořídil snímky, které zachycují utrpení jejích obyvatel. Žádná z jeho fotografií neoslovila svět víc než nadčasový obraz mladé afghánské uprchlické dívky s neobyčejným výrazem v očích ...

Napište nám