Táňa Pauhofová a Jakub Doubrava v milostné romanci z komunistického vězení podle povídky Jiřího Stránského.
Režie: Petr Nikolaev. Scénář: Jiří Stránský. Hrají: Tatiana Pauhofová, Petr Forman, Zuzana Stivínová, Helena Bucharová a další.

V roce 2005 natočil režisér Petr Nikolaev film o lásce, přátelství, smrti a naději. Vznikl podle námětu povídky Štěstí a následného scénáře spisovatele, scenáristy, dramatika a básníka Jiřího Stránského, jehož nedožité 90. narozeniny jsme si před několika dny připomněli.

Jádrem je milostný příběh letmého setkání dvou mladých lidí zavřených v padesátých letech v komunistické věznici. Hlavní hrdina Luboš (J. Doubrava) náhodně zahlédne dívku Danu (T. Pauhofová), do které se zamiluje. Dana jeho cit opětuje a jejich láska je o to závratnější, oč nemožnější je ji v tomto prostředí naplnit. Pomáhá jim v tom i soudržnost vězňů, která mnoha lidem umožnila tuto smutnou dobu důstojně přežít. Příběh na pozadí perzekuce a neustálé přítomnosti smrti podává důkaz o odvěké vlastnosti mládí, které se vzpírá každé zrůdné teorii a stále znovu se vztahuje k ideálu života bez kompromisů, otupělosti a bezpráví.

Padesátá léta minulého století jsou pro řadu z nás již jen pouhou historií, paměť o jejich podobě by však neměla nikdy z naší mysli vymizet.

Napište nám