Dokumentární výprava za hledáním štěstí v nešťastné krajině severních Čech.
Kamenolom Boží

Každý má svoji pravdu, i krušnohorské krystalinikum ví své. Káně uchvátilo zajíčka a pavouk číhá na mouchu. Bejci půjdou do guláše. Sportovec chce zvítězit, kůň chce zvítězit, vinaři chtěj zvítězit a prezident Klaus chce zvítězit. Žaluji ptákům na nebesích, ovšem energetika musí zůstat trvale vážnou. Pustíte si někoho do bytu, ani nevíte koho a on vám ublíží.

Dokumentární film režiséra Břetislava Rychlíka pojednává o životě ve znetvořené části světa krátce po přelomu milénia. Kamenolom Boží je zrcadlem k autorovu staršímu filmu Jeden rok, který byl svědectvím o lidech z Horňácka, usedlých po staletí na moravsko-slovenském pomezí. Provázanost životního stylu, kultury, hospodaření karpatských horalů s okolním světem, úcta k přírodě a přirozenému i Božímu řádu světa se na první pohled propastně odlišuje od života lidí v měsíční krajině severních Čech. Ale lidské sny a touhy jsou stejné i v této části země, která měla být odepsaná: od Velikonoc roku 2003 do Velikonoc roku 2004 pracovali, žili, zpívali a hovořili – Ing. Vladimír Petrovský, důlní inženýr; Jan Rajter, sedlák; Ing. Ivan Váňa, vinař; Radek Fridrich, básník; Vladimír Buřt, stavební technik; Eva Mikšová, nezaměstnaná; Karel Dzurko, nezaměstnaný; Karel Žídek, kuchař a metalista; Skupiny Dekubit a Děti pohřebního kvítí.

Osobitý snímek byl oceněn Visegrádskou cenou na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2005, Zlatým ledňáčkem za nejlepší dokument na festivalu českých filmů Finále Plzeň 2005 a Čestným uznáním Českého filmového a televizního svazu FITES Trilobit Beroun 2005.

Napište nám