Spojenecká vojska Varšavské smlouvy vstoupila do Československa s cílem zastavit demokratický proces v srdci Evropy v srpnu 1968 jen pár dní po Janových dvacátých narozeninách. Televizní premiéra koprodukčního filmu o vysokoškolském studentovi, od jehož tragického činu uplyne v lednu 50 let. Hrají: V. Zavadil, Z. Bydžovská, D. Barešová, J. Vondráček a další. Scénář E. Kantůrková. Kamera J. Šuster. Režie R. Sedláček

Pořad bylo možné přehrát do 26. 1. 2019
Video není k dispozici

Film sleduje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by něčeho takového byl schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní, bouřlivým kolejním životem roku 68, doma ve Všetatech soužitím s mámou, jako brigádník míří do Francie a Kazachstánu, chodí do školy, pozoruje a mlčí.

Stejně jako se od podzimu roku 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Nebo si všimli, ale v tom, jak všechno kolem upadalo závratnou rychlostí do deprese, považovali Janovu proměnu za přirozenou součást všeho okolo?


Debata o filmu Jan Palach na MFF KV 2018

Hosté: režisér Robert Sedláček; herci Viktor Zavadil, Denisa Barešová; kreativní producent ČT Jan Maxa » Více


Presskit

(typ: PDF; velikost: 462,55 kB; datum: 10. 8. 2018)

Jan Palach
student historie a politické ekonomie

Jan Palach

* 11. 8. 1948

† 19. 1. 1969


Stopáž119 minut
Rok výroby 2018
 P D ST AD HD
ŽánrFilm 15+

Všechny koprodukční filmy České televize