Balony jako krásná a noblesní součást našeho pohybu ve vzduchu. V minulosti i dnes (2003). Režie O. Kaufmanová

První balón vzlétl v roce 1783 ve Francii, v pražské Stromovce pak jen o dva roky později. Historicky tedy patříme k průkopníkum balónového létání, což platí i o jeho renesanci ve století dvacátém. Naši balónoví letci nechyběli na žádném významném světovém setkání či soutěži – pokud jim to ovšem režim dovolil. Neboť ač to dnes zní neuvěřitelně, činností „balónklubů“ se nejednou zabýval i sám ÚV KSČ. Nelze pominout ani estetickou hodnotu této nádherné technické i sportovní disciplíny – v kolika jen českých filmech a televizních inscenacích „hrají“ balóny, jak vděčným tématem se staly třeba pro malíře Kamila Lhotáka. Balóny jsou zkrátka krásnou součástí naší historie! A protože je to sport i podívaná romantická i dobrodružná, přiláká jistě Česká vzduchoplavba hodně diváků – obdivovatelů i těch, kteří létají.

Autorka Olina Kaufmanová – aktérka, režisérka i střihačka – se od narození pohybovala mezi vzduchoplavci. Sama aktivně létala a složila pilotní zkoušky v roce 1990 s kvalifikací pilota plynových i horkovzdušných balónů. Účastnila se jako co-pilot pilotky Jany Vodseďálkové Mistrovství světa plynových balónů v Jižní Dakotě v USA v roce 1990 se zatím nejdelším letem (9,5 hod.) českým plynovým balónem.

S prostředím balónových pilotů je stále v kontaktu, i když se již nějaký čas balónovému létání aktivně nevěnuje. Tento třídílný dokument je její osobní autorskou výpovědí o historii vzduchoplavby v České republice. Využila v něm hodně pozoruhodných amatérských záběrů, ale i hraných filmů, v nichž hrály balóny důležitou roli – například v komedii Adéla ještě nevečeřela, kde si Olinina maminka „zahrála“ Miloše Kopeckého v balónu. K nezapomenutelným patří samozřejmě i filmy Karla Zemana.

Scénář: Olina Kaufmanová a Ivo Vodseďálek
Kamera: Vít Bělohradský
Zvuk: Jan Čeněk
Střih a režie: Olina Kaufmanová
Poděkování Národnímu technickému muzeu, Lajka Film

Stopáž30 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3
ŽánrDokument