Polovina života může znamenat i nový začátek. Německý film o partnerských vztazích oceněný Velkou cenou poroty na MFF v Berlíně.
Hrají: S. Kühnertová, G. M. Schmeidenová, T. Merten, A. Prahl, J. Ziescheová, J. Grassmehl a další. Scénář a režie: Andreas Dresen.

Německý film uznávaného režiséra mladší generace Andrease Dresena (1963, Gera) si získal pozornost uplatňováním dokumentaristické metody v hraném filmu, neboť byl natočen s minimálním štábem a bez pevného scénáře. Všechny scény jsou improvizované na základě režisérovy představy o příběhu a o postavách. Tvůrce se ve svém experimentu zaměřil na dva manželské páry z bývalého východního Německa a na jejich náhle vyvřelé partnerské krize. Známý moderátor místní rozhlasové stanice Chris podvede svou ženu Katrin se společnou přítelkyní Ellen, manželkou stále zaneprázdněného majitele bistra Uweho. Náhodné dobrodružství se pro oba milence stane příležitostí podrobit vážnému zpytování dosavadní životní hodnoty. Totéž ovšem platí i pro podvedené životní partnery. Dresen zde rozehrává tradiční situace rodinného dramatu na pozadí poněkud ubíjející postsocialistické východoněmecké reality. Původní název Halbe Treppe znamená v doslovném překladu "polovina schodiště". Je to místo, kde sídlí stejnojmenný Uweho stánek s občerstvením, v přeneseném smyslu může znamenat také polovinu života. Film získal v roce 2002 na MFF v Berlíně Velkou cenu poroty i Cenu Cechu německých artkin.

Napište nám