Příběhy dalšího dílu cyklu „Jaro 45 – když u nás končila válka“ mají kořeny v Sudetech. Mimo jiné jsme zaznamenali životní příběh Jana Spindlera – přímého potomka rakouských kolonistů z Alp, kteří založili Špindlerův Mlýn nebo Josefa Burdy, který se v májových dnech pětačtyřicátého roku v Pace aktivně zúčastnil povstání

Obsah dílu

Přehrát vše

15. díl – Krkonošské příběhy

Příběhy dalšího dílu cyklu „Jaro 45 – když u nás končila válka“ mají kořeny v Sudetech – konkrétně v Krkonoších a Podkrkonoší. Zajímalo nás tady i tehdejší soužití Čechů a Němců. Vznik státu Čechů a Slováků proměnil naše Němce v národnostní menšinu – i když třímilionovou. Ale žilo tady i 30% procent Čechů. Jejich počet se radikálně snížil po Mnichově na podzim 1938. Došlo k prvnímu vyhnání. V krkonošském Trutnově zůstala – jako jedna z mála – rodina Vlasty Teichmanové, rozené Štumpové.

Zaznamenali jsme i životní příběh Jana Spindlera – přímého potomka rakouských kolonistů z Alp, kteří založili Špindlerův Mlýn. Jako sedmiletý – v květnu 1945 – stál u zdi na Petrově boudě a víceméně náhoda jej samotného, jeho matku a prarodiče zachránila před popravou. Rudé gardy ve Špindlerově Mlýně popravily podle dostupných pramenů čtyři desítky osob.

I příběh Josefa Burdy je pestrý a rozsáhlý. Narodil se ve Staré Pace. Za války byl totálně nasazen, štěstí mu přálo a získal umístěnku na Pomezních boudách, tehdejších Grenzen baude jako sportovní instruktor. Posléze na Typpeltbaude dělal téměř vše – kotelníka, údržbáře i zásobovače. V májových dnech pětatřicátého roku se v Pace aktivně zúčastnil povstání. 9. května se vrací na Typpltovu boudu.

V současnosti už nenajdete mnoho pamětníků, kteří mají o svých podkrkonošských předcích a lokální historii tak obdivuhodně důkladný přehled, jako Václav Šrajer. Podívejme se na konec války z domu pana Šrajera, přes jednu z klíčových údolních silnic, která spojuje hory s vnitrozemím. Tenkrát Říši s Protektorátem.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 ST
ŽánrDokument