Hlavně zdraví: nejčastější novoroční přání. Co zvládne současná medicína a za jakou cenu? Jak a koho léčit? Jak se vyrovnat s nemocí i s kultem zdraví? Sledujte Fokus Václava Moravce, tentokrát na téma Moc a bezmoc medicíny

Obsah dílu

Přehrát vše

Pozvání přijali:

  • neurochirurg Vladimír Beneš
  • onkolog Pavel Klener
  • etik Marek Vácha
  • lékař Jan Hnízdil
  • etnolog Mnislav „Atapana“ Zelený

V úterý 12. ledna ve 20:00 na ČT24. Vysíláme z Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích.

Hosté a témata:

Mozek. Nejsložitější orgán lidského těla a možná nejsložitější věc, kterou lidstvo zná. Jsou jeho operace dobrodružstvím, nebo rutinou? Dějí se na operačním stole zázraky? A jaký je to vlastně pocit, vidět lidem do hlavy? Odpovídá přednosta Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice v Praze, prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.

Vladimír Beneš o mozku

Vladimír Beneš o mozku

Kolik profesionálů je potřeba k tomu, aby se postarali o jediného pacienta s nádorem v mozku? Co všechno zákroku předchází? Špičkový neurochirurg Ústřední vojenské nemocnice v Praze David Netuka vás zavede přímo na sál.

Neurochirurgie

Neurochirurgie

Psychika pacienta je k uzdravení klíčová. Proč to, co se na Západě dlouhodobě ví, je v Česku stále opomíjeno? Proč ve vztahu k pacientovi přetrvává arogance a mizerná komunikace? Odpověď nabízí přednosta Ústavu etiky 3. LF UK, kněz, teolog a přírodovědec Marek Orko Vácha.

Marek Orko Vácha: arogance českých lékařů

Marek Orko Vácha: arogance českých lékařů

Čím víc léků, tím víc nemocí. Podle průkopníka psychosomatické medicíny Jana Hnízdila je přitom na každém z nás, jakou zvolíme cestu. Jestli aktivitu a práci na sobě, tedy cestu k uzdravení. Anebo cestu užívání léků a potlačování příznaků.

Jan Hnízdil: víc léků, víc nemocí

Jan Hnízdil: víc léků, víc nemocí

„Náš zdravotnický systém je založený na léčení chorob, nikoli na uzdravování lidí. Kdyby lidé hromadně porozuměli svým nemocem a začali měnit své chování, systém by finančně zkolaboval,“ říká lékař Jan Hnízdil, jeden z hostů Fokusu na téma Moc a bezmoc medicíny.

Jan Hnízdil o byznysu v medicíně

Jan Hnízdil o byznysu v medicíně

Jak to, že většina Indiánů je zdravá? Proč jejich genofond vydrží další tisíce let, zatímco ten náš se každým rokem oslabuje a ničí? A proč je podávání léků největším zlem pro lidstvo? Odpovídá Mnislav „Atapana“ Zelený, etnolog, který už 45 let podniká výpravy mezi indiány Latinské Ameriky.

Mnislav „Atapana“ Zelený: zdraví indiáni

Mnislav „Atapana“ Zelený: zdraví indiáni

Lékaři záchranné služby. Po setkání s nimi nikdo netouží, ale když na to přijde, každý doufá, že dorazí co nejrychleji a budou vědět, co mají dělat. David Koudelka z Ostravy vyměnil relativní pohodu v bílém plášti za adrenalin u letecké záchranky.

Lékaři záchranné služby

Lékaři záchranné služby

Stopáž119 minut
Rok výroby 2016
 ST