Osud faráře Josefa Toufara a fiktivní rekonstrukce pozadí takzvaného číhošťského zázraku.
Režie: Jaromír Polišenský. Scénář: Jan Drbohlav. Hrají: Klára Issová, Jiří Langmajer, Pavel Kříž, Michal Pavlata a další.
In nomine patris

Je zima roku 1949. V zapadlé vsi kdesi na Vysočině píše místní příslušník VB (L. Potměšil) hlášení. Rozhoduje se, o čem informovat, neboť něco "nahoru" napsat musí. Má napsat o nedávné zabijačce na černo, za kterou by mohla být popotahována konkrétní rodina? Raději napíše hlášení o tom, že se v místím kostele pohnul při kázání křížek. To nikomu neublíží. Mladý kolega (A. Rašilov) o nekonfliktnosti zprávy pochybuje, ale služebně starší příslušník ho odkáže do patřičných mezí. Zanedlouho poté přijíždějí na faru novináři. Od samého začátku se chovají podivně. Chtějí nafotit kostel, v němž došlo k "zázraku", ale když je tam farář Toufar přivede, ukáže se, že to nejsou žádní novináři, ale tajní policisté. Toufar je z kostela odvlečen neznámo kam...

Tak začíná televizní film In nomine patris, který režisér Jaroslav Polišenský natočil v roce 2005. Nabízí fiktivní pohled na události okolo tzv. Čihošťského zázraku. Ve spolupráci se scenáristou Janem Drbohlavem se v něm na pozadí známé události padesátých let pokusil vytvořit drama lidských osudů a charakterů.

Významnou hereckou příležitost tu dostal Viktor Preiss v roli faráře Toufara.

Snímek dostal v roce 2005 hlavní cenu na 18. mezinárodním festivalu televizní tvorby v Remeši.

Napište nám