Vidět životu na konec

Klikněte pro větší obrázek Do života dvou mladých krásných žen spadne doslova z oblaků chlap. Je to parašutista, hrdina. Vedle něj jsou jejich manželé jen šedé myši, které se snaží přežít těžkou dobu heydrichiády. O jeho statečnosti není pochyb, ale je to jenom člověk, který má spoustu kladných, ale také záporných vlastností, nedostatky a slabiny. Jeho hrdinství je jiné, než na jaké jsme zvyklí. Dvoudílné drama Operace Silver A natočil režisér Jiří Strach.

„Drama se odehrálo před více než šedesáti lety, ale příběh, který v něm vyčtete, na vás dodnes doléhá. Znamená to, že má nadčasovou platnost, může se stát v každé době. Baví mě dobový háv, do něhož je zahalen, protože ten ledacos napovídá o síle té doby. Lucie a Josef Konášovi napsali skvostný text. Díky zkušené dramaturgii jsme v něm neměnili ani čárku. Dále skvělí herci a kameraman Martin Šec (kromě toho, že umí, je skvělým parťákem), o ty jsem se mohl jako režisér opřít,“ říká Jiří Strach. Nejvíc ho prý v příběhu lákal rozpor – na jedné straně kruté poznání parašutistů, kteří až na zemi v Čechách zjistili, že spojení mezi Prahou a Londýnem nefunguje tak, jak jim tam tvrdili. Pochopili, že národ je asimilovaný a nikdo jim pomáhat nechce. Dozvěděli se o svých kamarádech, sebraných, zmučených a zastřelených. „Viděli svému životu na konec a samozřejmě se v tak vypjaté době chovali jinak. Na druhé straně ty dvě holky – příliš netuší, do čeho jdou, aniž by dokázaly dohlédnout gestapáckých konců. Pro ně je to hra, něco jako Mata Hari, a ochotně do ní vstupuje také parašutista – chce ještě urvat, co se dá.“
Do hlavních rolí Jiří Strach obsadil Tatianu Vilhelmovou a Kláru Issovou, Ivana Trojana, Aleše Hámu, Miroslava Táborského, Viktora Preisse. Setkáme se také s Aloisem Švehlíkem a jeho synem Davidem, s Janou Hlaváčovou, její dcerou Barborou a s jejím manželem Jiřím Dvořákem.

text: Naďa Kverková, Daniela Kupsová
foto: Jiří Červený
převzato z časopisu ČT+