Reportáže nejen o novodobých strašácích. Uvádí Jana Lorencová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Sledujte další případy-strašáky kolem nás, které nám kazí náladu a znepříjemňují život i za bílého dne v Klekánici, kterou provází Jana Lorencová.

Přesně před rokem uzavřela své pobočky ostravská Union banka. Desítkám tisíc klientů zůstaly na bankovních účtech vklady, které nikdo z nich dodnes nedostal v celkové výši nazpět. Co předcházelo definitivnímu pádu peněžního ústavu? A kdo nese vinu na ztrátách vkladatelů? Kvůli podezření z nezákonné finanční transakce už vloni v prosinci kriminalisté obvinili tři bývalé manažery banky. Budou však jedinými, kteří ponesou zodpovědnost za poslední velký bankovní krach? Co bezprostředně vedlo k pádu banky a jak probíhá policejní vyšetřování zjišťoval Dalibor Bártek.

Klekánice na obrazovkách naposled

V pondělí 23. února 2004 uvede Česká televize naposledy publicistický pořad Klekánice. Od ledna 1995 v něm reportéři Televizního studia Ostrava uváděli své investigativní reportáže a zaměřovali se na závažné celospolečenské kauzy, které měly dlouhodobý dopad na českou ekonomiku a veřejný život. Klekánice si také všímala osudů lidí, kteří se ocitli v mezní situaci a marně hledají pomoc a záchranu. V průběhu své devítileté historie si získala respekt jako pořad, který odhaluje novodobé strašáky a ukazuje často odvrácenou tvář naší reality. Na samém počátku uváděli Klekánici Andrea Vojkovská a Aleš Šklubal, po nich pak David Viktora a Lenka Vlčková. Téměř šest let moderoval tento pořad Petr Bohuš. Od ledna 2003 byla Klekánice spojována s Janou Lorencovou.

Největší rozruch v historii Klekánice vyvolala kauza kolem společnosti Sazka, značný ohlas vzbudily reportáže Jany Lorencové o kampeličkách nebo o nadhodnocených diamantech, které stály za krachem mnoho českých bank. Stejná reportérka je autorkou dnes již legendárních reportáží o dovozu lehkých topných olejů. Její práce byla v loňském roce oceněna Cenou Ferdinanda Peroutky. Mimořádnou společenskou odezvu zaznamenal příspěvek Vladislava Kvasničky o devitalizaci - metodě léčby zhoubných nádorů. Veřejnost zaujal i případ restitučních nároků Marty Chadimové, který pro Klekánici zpracoval Jiří Ovečka s Lenkou Polákovou. Z poslední doby zaujaly diváky reportáže Dalibora Bártka o privatizaci OKD a sporných rozhodnutích ministra Palase.

Od počátku roku 2004 se Klekánice ve vysílání ČT střídala s pořadem pražské redakce publicistiky Fakta. Od března 2004 nahradí obě tyto relace nový pořad Reportéři ČT, do kterého budou tvůrci Klekánice přispívat.

e-mail: klekanice@ceskatelevize.cz

Klekánice je publicistický pořad České televize, Televizního studia Ostrava, který se zaměřuje na investigativní reportáže. Klekánice se zabývá jednak osudy lidí, kteří se ocitli v mezní situaci a marně hledají pomoc a záchranu, jednak závažnými celospolečenskými kauzami - i na ty se však snaží poukazovat vždy na základě příběhu konkrétního člověka.

Absolutně největší rozruch v historii Klekánice vyvolala kauza kolem společnosti Sazka. Značný ohlas v poslední době vzbudily také reportáže Jany Lorencové o krachujících kampeličkách nebo o nadhodnocených diamantech, které stály za krachem mnoha českých bank. Stejná reportérka stála i za dnes již legendárními reportážemi o LTO. Mimořádnou celospolečenskou odezvu zaznamenal také příspěvek Vladislava Kvasničky o převratné metodě v léčbě zhoubných nádorů - devitalizaci. Veřejnost zaujal i případ restitučních nároků Marty Chadimové, který pro Klekánici zpracoval Jiří Ovečka spolu s Lenkou Polákovou. To vše je ale samozřejmě jen malá část z toho, na co Klekánice každé úterý na programu ČT 1 před desátou hodinou večer poukazuje a upozorňuje...

Populární publicistický pořad Klekánice, připravovaný Televizním studiem Ostrava, patří již od roku 1995 k relacím, které mají svůj stabilní divácký ohlas. Zaměřuje se na kauzy, jejichž řešení většinou veřejnost dlouhodobě sleduje s velkým zájmem, a na lidské osudy a příběhy, které svým obsahem mohou přinášet poučení či varováním i nám ostatním. Téměř šest let uváděl tento pořad Petr Bohuš. Poté, kdy přestal pracovat v Televizním studiu Ostrava jako vedoucí redaktor zpravodajství, rozhodl se ukončit své účinkování i v tomto pořadu. V úterý 7. ledna 2003 moderovala Klekánici poprvé redaktorka Jana Lorencová. Svým doprovodným slovem bude tento pořad provázet i nadále.

Jana Lorencová patří ke stabilnímu týmu reportérů Klekánice od jejích počátků. Vystupuje razantně a cílevědomě, důsledně sleduje kritizované případy až k jejich řešení. Připomínáme reportáže o lehkých topných olejích, o dovozu nezdaněného lihu nebo kauzu krachu kapeliček. Ve svých příspěvcích sledovala také pozadí obchodu s falešnými diamanty. Výrazný ohlas mají i citlivě uchopené osudy jednotlivců, kteří doplatili na zášť svých bližních nebo na lhostejnost těch, kteří jim měli nebo mohli poskytnout pomoc. Nová moderátorka Klekánice vnáší do svých vystoupení zkušenost i kritický tón, znalost i nekompromisní přístup podložený vlastní praxí a erudicí.

A co vy? Straší vás nebo vaše známé nějaký problém, který nedokážete řešit? Myslíte si, že máte námět pro náš pořad? Nebojte se! Pište, faxujte, telefonujte

Adresa:
Česká televize
redakce Klekánice
Dvořákova 18
729 20 OSTRAVA
Telefon:
596 201 491
596 201 465
Fax:
596 118 703
Žádné dopisy nekončí v koši, na všechny odpovíme. Za všechny Vaše náměty, ohlasy, kritiky a připomínky Vám předem děkujeme.
Stopáž37 minut
 L
ŽánrMagazín