Bouřlivé mládí autora Dona Quijota v hvězdně obsazeném snímku. Španělský koprodukční film (1967). Hrají: H. Buchholz, G. Lollobrigida, J. Ferrer, L. Jourdan, F. Rey a další. Režie Vincent Sherman

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Svůj životopis Miguela de Cervantese natočil Vincent Sherman v roce 1967 – v barvě a s hvězdným obsazením. Ve snímku se objevili Horst Buchholz, Gina Lollobrigida, José Ferrer, Louis Jourdan či Fernando Rey. Zobrazuje mladého Cervantese jako chudého, leč ctižádostivého mladíka, který se nevyhýbá soubojům ani milostným eskapádám. Ústřední osou příběhu je pak konflikt Svaté ligy s Turky včetně slavné bitvy u Lepanta, která stála Cervantese ruku. Zmrzačený námořník je později zajat alžírskými piráty a odvlečen jako otrok do Alžírska, kde osnuje plány na vzpouru a útěk, aniž by tušil, že si jej budoucí generace zapamatují jako spisovatele.

Ačkoli vynikal dobrodružnými situacemi a zvraty, nedočkal se Cervantesův život takového množství adaptací jako jeho nejslavnější román. Děj Dona Quijota v kombinaci s osudy jeho autora zachycuje například snímek Muž jménem La Mancha (1972). Z novějších filmových zpracování se nabízí Muž, který zabil Dona Quijota (2018), projekt však režisér Terry Gilliam dokončil až na druhý pokus. O jeho prvním katastrofickém natáčení a boji s vlastními větrnými mlýny vypráví dokument Ztracen v La Mancha (2002).

Originální názevCervantes
Stopáž121 minut
Rok výroby 1967
 )D( ST
ŽánrFilm