Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V ostravském vydání Křesťanského magazínu se podíváme, jak vzniká nová vitráž do kostela sv. Josefa, mezi Ostravany známého spíše pod názvem Don Bosco. Navštívíme manžele Markétu a Romana Harokovy, herce Divadla Petra Bezruče, respektive Národního divadlo moravskoslezského, kteří v době pandemie pomáhali jako dobrovolníci v nemocnici. V seriálu o duchovních osobnostech severní Moravy a Slezska připomeneme Paula Aloise Heidera, jehož jméno se stalo synonymem poctivého katolického křesťana. Představíme vám čerstvého sedmdesátníka Pavla Aligátora Nenkovského, renesančního člověka, vášnivého betlémáře a zakladatele festivalu Mohelnický dostavník. A na závěr zavítáme do právě vznikajícího chráněného bydlení v Kunčičkách, které je novým projektem ostravské Charity.


Událost

Nová vitráž v Don Boscu

V průčelí ostravského kostela svatého Josefa, známého pod jménem Don Bosco, se skví nová barevná vitráž s motivem Vzkříšení. Salesiáni k tomu dodávají: „Základem našeho díla a i celého našeho života je Ježíšova smrt a jeho vzkříšení, které slavíme.“ Okno s mozaikou je tak připomínkou, že jejich dům je pro všechny cestou ke Kristu a vyobrazení těžní věže zase vyjadřuje fakt, že „Kristus vychází z temného hrobu ven na světlo jako vítěz“.

Salesiáni Dona Bosca v Ostravě


Fenomén

Dobrovolníci v době korony

Herečka Markéta Haroková působí v Divadle Petra Bezruče, kde jste ji před pandemií mohli vidět například jako Jelenu v Čechovově Strýčkovi Váňovi nebo ve slavné hře inspirované biblickou knihou Job Josepha Rotha. Nejen Markéta, ale také řada jejích kolegyň i kolegů z herecké branže zažívá drsnou realitu prázdných divadel. A stejně jako někteří další kolegové se Markéta spolu s manželem, hercem Romanem Harokem, stala dobrovolnicí.

Markéta Haroková
Roman Harok


Seriál

Paul Alois Heider

V seriálu o významných kněžích severní Moravy a Slezska představuje svinovský farář, historik a prezident Charity Ostrava Jan Larisch mimořádné osobnosti první poloviny 20. století. Nalezneme mezi nimi Čechy, Poláky i Němce, které s regionem spojuje místo narození či pracovní nasazení. Dnešní díl je věnován páteru Paulu Aloisi Heiderovi, jehož jméno je synonymem poctivého katolického křesťana.

P. Paul Alois Heider, OT


Seznamte se

Pavel "Aligátor" Nenkovský

Čerstvý sedmdesátník Pavel Aligátor Nenkovský je renesanční člověk. Založil folkový, country a trampský festival Mohelnický dostavník, a dostal tak Mohelnici na hudební mapu naší vlasti. První ročník festivalu se uskutečnil v roce 1975, poslední v roce 2019. K festivalu se váže také jedna zajímavost: na Mohelnickém dostavníku se na pódiu tradičně sloužila nedělní mše pod širým nebem. A jak připomíná sám Aligátor, řada původně nevěřících trampů tam poprvé objevila víru.

Mohelnický dostavník


Navštívili jsme

Charita Ostrava

Řada lidí z ohrožených skupin se dlouhodobě potýká s faktickou nemožností nalézt pro svou rodinu důstojné bydlení. Právě tuto problematiku řeší nový projekt v Ostravě-Kunčičkách. Zchátralý dům zrekonstruovala Diecézní charita ostravsko-opavská, aby se zde mohlo nastěhovat více rodin. Ti nejchudší se tak mohou konečně vymanit z nekonečného kruhu ubytoven, a získat tak plnohodnotné bydlení se smlouvou, i když zatím jen na dobu určitou. Sociálním bytům slavnostně požehnal apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David.

Slavnostní požehnání sociálních bytů v Ostravě-Kunčičkách


Stopáž26 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD