Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V ostravském vydání Křesťanského magazínu se vydáme na národní pouť do portugalské Fatimy. Připomeneme si 14. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. V seriálu o novogotické cihlové sakrální architektuře se vypravíme do polské Ratiboře, kde stojí kostel zasvěcený sv. Mikuláši. Se členy jesenického katolického spolku se zúčastníme charitativní akce s názvem Kosení farní louky. A na závěr navštívíme v Ostravě-Zábřehu Azylový dům sv. Zdislavy pro matky s dětmi.


Národní pouť do Fatimy

V polovině září se stovky poutníků vydaly z Česka do portugalské Fatimy. Národní pouti se zúčastnili čeští a moravští biskupové, kněží, jáhni i laici. Součástí programu byla národní mše svatá, modlitební vigilie a mezinárodní mše svatá slavená kardinálem Maurem Piacenzou. Při ní převzal kardinál Dominik Duka sochu Panny Marie. Ta bude následně putovat po České republice. Jako poděkování zanechal kardinál Duka ve Fatimě kopii Pražského Jezulátka.

ČM Fatima


Svatováclavský hudební festival

Více než tisíc účinkujících během pětatřiceti koncertů nenechalo nikoho na pochybách, že motto 14. ročníku „Koncert v kostele je zážitek“ bylo organizátory zvoleno zcela příznačně. Mimoto se pořadatelé zaměřili zejména na mladou generaci. Právě letos totiž program festivalu tvořily nejen koncerty, ale i workshopy pro děti. Na nich jsme se mohli přesvědčit, jak mladí reagují třeba na varhanní hudbu nebo na vznešené hudební nástroje, které si mohou doslova osahat.

Svatováclavský hudební festival 2017


Kostel sv. Mikuláše v Ratiboři

Pokračování cyklu o novogotických sakrálních stavbách v Polsku nás zavede do kostela sv. Mikuláše v Ratiboři. Také on vznikl na konci 19. století a je postaven z červených cihel, přičemž materiál na stavbu kostela pochází téměř výhradně z okolních pozemků. Trojlodní kostel, který má vynikající akustiku a pojme přes dva a půl tisíce lidí, vysvětil 2. června 1902 arcibiskup Georg Kopp z Vratislavi. Monumentální stavba má za sebou velmi pohnutou historii.

Kostel sv. Mikuláše


Kosení farní louky

Katolický spolek v Jeseníku pomáhá s koordinací aktivit ve farnosti, pečuje o hmotné i duchovní dědictví, podporuje misie nebo pečuje o životní prostředí, čímž navazuje na starou tradici předků. Jeho členy jsme zastihli při kosení farní louky, která spadá pod CHKO Jeseníky. Jelikož se na louce nacházejí chráněné druhy, vztahuje se na její pokosení dotace. A právě peníze z ní věnují tamější farníci každoročně na dobročinný účel.

Katolický spolek Jeseník


Azylový dům sv. Zdislavy pro matky s dětmi

Už více než dvacet let nabízí ostravská charita pomoc matkám s dětmi v nouzi. Jedním z míst, která k tomu slouží, je azylový dům sv. Zdislavy, který sídlí v Ostravě-Zábřehu. Střechu nad hlavou i důležité rady se v tomto domě dostaly mnoha opuštěným ženám. Příkladem je paní Petra, kterou, i s jejími dvěma dětmi, přivedly do azylového domu dluhy. Během osmi měsíců se však opět postavila na vlastní nohy, a to i díky společenství v domě, které jí pomohlo také psychicky.

Azylový dům pro matky s dětmi Zdislava


Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD