Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V ostravském vydání Křesťanského magazínu se společně zamyslíme nad fenoménem církevní turistiky. Do Hlučína se vydáme na tradiční postní noční bdění, pořádané diecézním centrem pro mládež. V seriálu o novogotické cihlové sakrální architektuře zavítáme do kaple Panny Marie Schönstattské ve Strahovicích. V Rožnově pod Radhoštěm se setkáme s významným představitelem československého výtvarného umění druhé poloviny 20. století Milošem Šimurdou. A na závěr vám představíme neziskovou společnost Gaude a její projekt Kruhy.

Církevní turistika

Klikněte pro větší obrázek S rostoucími teplotami i přívětivějším počasím se lidé začínají vydávat na nejrůznější výlety a plánují si tuzemské i zahraniční dovolené. Pro ty aktivnější je synonymem dovolené turistika. Mezi věřícími se v poslední době šíří nový fenomén - církevní turistika. Se zástupci ostravsko-opavská diecéze se vydáme na festival cestovního ruchu, na němž se diecéze se svým projektem věnovaným církevní turistice prezentuje a vyniká také díky spolupráci s kolegy z diecéze opolské. Kromě církevních památek nabízí totiž třeba i speciální pobyty na farách a v klášterech určené k rekreaci či duchovní obnově.

Postní noční bdění v Hlučíně

Klikněte pro větší obrázek Zastavit se a připravit na největší křesťanské svátky, to je cílem tradičního postního nočního bdění, které pořádá Diecézní centrum pro mládež ostravsko-opavské diecéze. Tentokrát se mladí katolíci sešli v hlučínském kostele sv. Jana Křtitele. Spolu s nimi jsme se zúčastnili výjimečné přípravy k prožití Velikonoc. Po západu slunce nás čekalo rozjímání s písněmi v duchu Taizé, katecheze doplněná o scénky a také „postní hra“ v okolí kostela. Nechyběla ani netradiční křížová cesta, sdílení, adorace doprovázená zpěvy a mše svatá.

Kaple Panny Marie Schönstattské ve Strahovicích

Klikněte pro větší obrázek V seriálu o novogotických sakrálních stavbách na Hlučínsku se vydáme do Strahovic. Vesnice od středověku patřila k Polsku a později spadala do oblasti Pruského Slezska. Až když bylo Hlučínsko roku 1920 připojeno k Československu, oddělila se správa i historie od polského města a Strahovice si zřídily vlastní farnost. Ve stejném roce vznikla i místní malebná stavba z režného zdiva - kaple zasvěcená Panně Marii Schönstattské, patronce německého „schönstattského hnutí“, které je do dnešních dnů aktivní i u nás.

Miloš Šimurda

Klikněte pro větší obrázek Portrét básníka, a hlavně významného představitele československého výtvarného umění druhé poloviny dvacátého století. Rodák z Rožnova pod Radhoštěm vypráví o tom, jak se dostal k malování, o trápeních, která měl ve škole kvůli své víře, o tom, jak se v padesátých letech navzdory nepříznivé politické situaci rozhodl obhájit své vyznání i za cenu nepřijetí na vysokou školu, o peripetiích, navzdory jimž nakonec umělecký obor vystudoval, a také o svém obrácení, které nasměrovalo tematiku jeho obrazů duchovním směrem.

Nezisková společnost Gaude

Klikněte pro větší obrázek Projekt Kruhy pořádá neziskovka Gaude, která se zaměřuje na podporu obecně prospěšných činností v oblasti seberozvoje, koučinku, vzdělávání a zdravého životního stylu. Lidé, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci, totiž často z finančních důvodů nemají přístup k potřebným - ať už podpůrným, nebo seberozvojovým - aktivitám. Kruhy podporují rodiče-samoživitele, kteří z různých důvodů zůstali na výchovu svých dětí sami. Scházejí se ob týden po dobu zhruba čtyř měsíců v menších skupinkách a s odbornými lektory probírají a sdílejí otázky, které osamělé rodiče trápí.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD