Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V ostravském vydání Křesťanského magazínu se zúčastníme svěcení nového poutního kostela Panny Marie Matky Církve v Turzovce. Do Řepišť se vydáme na festival sborového zpěvu „Podzimní zpívání“, jenž uspořádal místní Svatomichaelský pěvecký sbor. Seriál o dřevěných sakrálních stavbách v Těšínském Slezsku bude pokračovat v kostele Povýšení sv. Kříže v Istebné-Kubalonce. Pozveme vás na dožínkovou slavnost čtyř národů, která už podesáté proběhla ve farnosti v Ostravě-Kunčičkách. A na závěr vám představíme výtvarnici Kláru Paulovou, jejíž křížová cesta nově zdobí kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Klimkovicích.

Svěcení poutního kostela na Turzovce

Klikněte pro větší obrázek Vysoko na příhraniční hoře Živčáková, ve farnosti Korňa, byl na starém poutním místě nad městem Turzovka vysvěcen při příležitosti podzimní pouti krásný nový kostel zasvěcený Panně Marii Matce Církve. Kostel vysvětil žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Výstavba kostela byla financována z darů věřících, soukromých dárců a sponzorství různých firem. Jména donátorů jsou vytesána na kamenných dlaždicích umístěných na obvodové zdi kostela. Mezi donátory najdeme slovenské biskupy, diecéze, farnosti, obce i jména mnoha dárců z našich zemí. Hosty slavnostní události byli moravští biskupové Mons. František Václav Lobkowicz a Mons. Jan Graubner.

Diecéze ostravsko-opavská: Žilinský biskup vysvětí v neděli 4. 10. nový kostel na vrchu Živčáková
Turzovka - Živčáková

Svatomichaelský pěvecký sbor Řepiště

Klikněte pro větší obrázek V nevelké obci Řepiště ležící nedaleko Frýdku-Místku stojí starý dřevěný kostelík, který nese jméno sv. Michaela Archanděla. Právě zde v roce 2009 vznikl z potřeby farníků stejnojmenný Svatomichaelský pěvecký sbor Řepiště. Několik zpěváků a muzikantů se tehdy sešlo, protože chtěli zpívat, setkávat se a dělat radost sobě i druhým. První příležitostí bylo nacvičení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Pak už přirozeně následovala zpívání při mších a církevních obřadech, a to nejen v řepišťském kostele, ale i v kostelech okolních obcí. Sbor se však věnuje i sociálním programům, a proto často navštěvuje domovy důchodců, Domov pokojného stáří ve Frýdku-Místku nebo Léčebnu dlouhodobě nemocných ve Valticích. Přišla také pozvání do větších měst i v zahraničí, což už byl jenom krůček ke vzniku Podzimního zpívání, malého festivalu sborového zpěvu v Řepištích.

Svatomichaelský pěvecký sbor Řepiště

Kostel Povýšení sv. Kříže v Istebné-Kubalonce

Klikněte pro větší obrázek Kubalonka je část Istebné a leží ve stejnojmenném průsmyku poblíž cesty z Visly do Istebné a Koňakova. Dřevěný kostel nacházející se v obci byl vybudován v roce 1779 v Przysyowicích u Rybnika a do Istebné byl přenesen v letech 1957 – 1958. Dlouho sloužil jako muzeum, a proto bylo původní vybavení doplněno o lidové dřevořezby pocházející z různých kostelů a sbírek z muzeí měst Bytom, Chorzów, Gliwice, Bielsko-Biala a Těšín. Od roku 1983 je sídlem nově zřízené farnosti. K zajímavostem a osobitosti kostela patří dlouhé venkovní schodiště, kvůli němuž se v kostele nemohou konat pohřby, a proto tady také nevznikl ani hřbitov. Zato se zde velmi často odbývají svatby i s goralskými kapelami.

Istebná

Dožínky čtyř národů v Ostravě-Kunčičkách

Klikněte pro větší obrázek V malé farnosti v Ostravě-Kunčičkách, která se rozkládá na území průmyslové zóny na okraji Ostravy směrem na Český Těšín, se koncem září uskutečnila dožínková slavnost čtyř národů jako poděkování za úrodu s uctěním vzácných relikvií patrona kunčického kostela sv. Antonína Paduánského, jehož ostatky dovezené před rokem z italské Padovy jsou právě zde uloženy. Zdejší farář P. Daruisz Sputo chtěl touto akcí upozornit na to, že Ostrava už dávno není jenom městem dolů a hutí, ale je také úrodným krajem. A protože se farář stará o kunčické Romy, jezdí za přáteli na Slovensko a pochází z Polska, přijeli na dožínkovou slavnost všichni. Někteří s kapelou, v krojích, jiní s pastýřskou troubou a další zase svou motorkářskou spanilou jízdu zakončili tady u sv. Antonínka. Otec Darek se prostě snaží tímto způsobem spojovat v dnešním divném světě různé lidi skrze duchovní zastavení, přátelství a radost.

Farnost Kunčičky

Výtvarnice Klára Paulová

Klikněte pro větší obrázek V klimkovickém krásném a památném kostele sv. Kateřiny Alexandrijské měli donedávna na zdech rozvěšené reprodukce obrazů křížové cesty. Zdejší farář Rudolf Kopecký proto oslovil mladou výtvarnici, studentku Fakulty umění Ostravské univerzity Kláru Paulovou, se žádostí o namalování originální křížové cesty. Klára pochází z Klimkovic, je zdejší farnicí a úkol s potěšením přijala. Protože studuje u akademického malíře Daniela Balabána, cyklus obrazů křížové cesty pod jeho vedením dokončila a po mši svaté byla její křížová cesta posvěcena. Dílo mladé výtvarnice Kláry Paulové bude v tomto kostele vystaveno jako stálá expozice.

Farnost Klimkovice

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD