Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Vychodilová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu zavítáme na mariánskou pouť do Žarošic, která se bez přestávek koná už od dob vlády císaře Josefa II. a je jedinečnou ukázkou barokního rituálu, který nemá jinde u nás obdoby. Nedávno se díky tomu zařadila i na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Dále si připomeneme letošní Rok rodiny, který papež František vyhlásil 19. března a vyvrcholí příští rok v červnu světovým setkáním rodin v Římě. Také navštívíme Kroměřížskou biskupskou mincovnu, kde najdeme jednu z nejvýznamnějších sbírek církevních mincí a medailí na světě. A představíme knihu Kamily Hladké Sestry. Spisovatelka v ní přibližuje osud řádových sester a vyvrací některé předsudky, které máme s řeholnicemi spojené. Pořadem provází Petra Vychodilová.


Zlatá sobota – Mariánská pouť v Žarošicích

Nepřerušila ji žádná ze světových válek, čtyřicetiletý komunistický režim, ani koronavirová pandemie. Žarošická mariánská pouť se tak kontinuálně koná už od dob vlády císaře Josefa II. a je jedinečnou ukázkou barokního rituálu, který nemá jinde u nás obdoby. Nedávno se díky tomu zařadila i na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje.

Římskokatolická farnost Žarošice

Autor reportáže: Josef Fišer


Rok rodiny v Centrech pro rodinu a sociální péči

Slavíme Rok rodiny. Papež František ho vyhlásil 19. března a vyvrcholí příští rok v červnu světovým setkáním rodin v Římě. Papežovým přáním je, aby lidé prožívali evangelium rodiny jako radost, která naplňuje celý život, a aby ukazovali, že svátost manželství je dar, který v sobě nese sílu k proměně lidské lásky. V Česku jim k tomu pomáhá i síť center pro rodinu a sociální péči se svými pastoračními programy.

Fandíme rodině

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Kroměřížská biskupská mincovna

Kroměřížská biskupská mincovna bývá často návštěvníky města neprávem opomíjena, přitom byl její přínos ve své době pro Kroměříž obrovský. V přízemí budovy totiž najdeme jednu z nejvýznamnějších sbírek církevních mincí a medailí na světě. Zároveň se jedná o poslední dochovanou historickou mincovnu na Moravě.

Autor reportáže: Josef Fišer


Sestry – kniha Kamily Hladké

Jsou tady už po staletí a v dějinách mnohokrát prokázaly velkou kuráž. Stojí na nejnižší příčce žebříčku církevní hierarchie, přesto často vykonávají tu nejtěžší práci – pečují o nemocné, pracují v nápravných zařízeních, v sociálních službách i ve školách a můžeme je označit za zakladatelky hospicové péče. Řeč je o řádových sestrách. Způsob jejich života je pro nás ostatní stále opředený tajemstvím, přestože samy sestry jsou často velmi otevřené – toho využila spisovatelka Kamila Hladká, aby jejich osudy přiblížila a vyvrátila některé předsudky, které máme s řeholnicemi spojené.

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Stopáž26 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD