Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící (2020). Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu si prostřednictvím divadelní inscenace „Půlnoc v pohraničí“ připomeneme 70. výročí Akce K. Dále vás seznámíme s počátky vzniku evangelické obce v Brně v souvislosti s příchodem německých textilních továrníků. Také navštívíme zchátralý kostel sv. Bartoloměje v Přílezech na Karlovarsku, který se ale pomalu probouzí k životu a představíme spolek přátel svatojakubské poutní cesty a putování vůbec s názvem Ultreia. Pořadem provází Petra Oppeltová.


Byli jsme při tom

Půlnoc v pohraničí

Půlnoc v pohraničí je divadelní inscenace, která se odehrává v noci z 3. na 4. května roku 1950 v kostele svatého Vavřince v Rumburku. Tedy jen pár hodin předtím, než byl v rámci akce K jeden z posledních klášterů v česko-německém pohraničí vyklizen. Autorka hry Hana Strejčková psala hru na míru rumburské loretě, ale vidět ji můžete po celé republice. My jsme natáčeli v rajhradském klášteře.

Půlnoc v pohraničí

Autor reportáže: Michaela Fišer Rozbrojová


Seznamte se

Počátky vzniku evangelické obce v Brně

Vytvořili z Brna jedno z největších center textilního průmyslu v celé habsburské monarchii a navždy změnili jeho podobu. A to nejen vizuální, ale i kulturní a náboženskou. Řeč je o textilních mistrech a později továrnících, kteří do města přicházeli z oblastí severního Porýní a byli evangelického vyznání. V Brně tak pomohli zformovat evangelický sbor a postavit první modlitebnu.

Poznejte Brno

Autor reportáže: Michaela Fišer Rozbrojová


Navštívili jsme

Záchrana kostela sv. Bartoloměje v Přílezech

Zmínky o kostele sv. Bartoloměje v Přílezech se v historických pramenech objevily už v roce 1354. Kostel tak patří mezi nejstarší na Karlovarsku. V sedmdesátých letech jej chtěli komunisté zdemolovat. Jako zázrakem sice nakonec zůstal stát, ale řadu let chátral a pustl. Jeho osud zaujal místního rodáka Václava Lupínka, který se rozhodl budovu i její okolí opět probudit k životu. A společně s dalšími aktivisty se mu to začíná dařit.

Záchrana kostela sv. Bartoloměje v Přílezech

Autor reportáže: Veronika Kvaková


Kudy, kam

Ultreia – spolek českých svatojakubských poutníků

Poutničení se v České republice pomalu rozvíjí už víc než deset let. Letos ovšem zažívá nebývalý boom. Částečně za to může březnová pandemie, kvůli které se uzavřely nebo omezily cesty do zahraničních poutních zemí. Díky spolku Ultreia se u nás zároveň zlepšuje infrastruktura svatojakubských poutních tras a podmínky pro poutníky.

Ultreia

Autor reportáže: Veronika Kvaková


Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 ST HD