Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

Advent byl odpradávna časem zklidnění a příprav na příchod Spasitele. Během této doby se nekonaly svatby ani zábavy a dodržoval se přísný půst. O to bohatší pak ale byla štědrovečerní tabule, na které nesmělo chybět devatero jídel. V úvodu magazínu jsme proto navštívili skanzen v Kouřimi a uvařili některé tradiční vánoční pokrmy. Dále navštívíme farnost Liběšice u Žatce, kde se místnímu faráři podařilo oživit mnoho chátrajících kostelů. Také představíme Evangelikální teologický seminář, který vzdělává nejen budoucí kazatele, ale třeba i sociální pracovníky. A v závěru vás pozveme ke sledování ojedinělého dokumentu o českých betlémech. Pořadem provází Petra Oppeltová.


Vánoční pokrmy v kouřimské skanzenu

Advent byl odpradávna časem zklidnění a příprav na příchod Spasitele. Během této doby se nekonaly svatby ani zábavy a dodržoval se přísný půst. O to bohatší pak ale byla štědrovečerní tabule, na které nesmělo chybět devatero jídel. Tradiční pokrmy jako vánoční muziku nebo hrách na sladko si každoročně připomínají v kouřimském skanzenu ve středních Čechách, kam jsme je letos jeli ochutnat i my.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Autor reportáže: Michaela Fišer Rozbrojová


Farnost Liběšice u Žatce

Kamenolom Páně. Tak kdysi nazval svou diecézi litoměřický biskup Štěpán Trochta. Rozsáhlá farnost Liběšice u Žatce, která do diecéze spadá, však pomalu začíná svou pověst měnit. Zdejší farář Vilém Štěpán oživil mnoho chátrajících kostelů a povedlo se mu probudit zájem o víru v srdcích dospělých i dětí.

Liběšice u Žatce

Autor reportáže: Veronika Kvaková


Evangelikální teologický seminář

Po válce vznikl v Kutné Hoře Biblický ústav, který měl připravovat kazatele na jejich povolání. Komunisté jej ale zrušili a instituci s podobným záměrem založila až po revoluci Církev Bratrská. Za téměř třicet let své existence ušel Evangelikální teologický seminář kus cesty a dnes vzdělává nejen budoucí kazatele, ale třeba i sociální pracovníky.

ETS Praha

Autor reportáže: Veronika Kvaková


Po stopách českých betlémů - upoutávka

České země vždy patřily k betlémářským velmocem, a to jak způsobem zpracování různých materiálů, tak i specifickou podobou svaté rodiny a krajiny kolem ní. Historií českých betlémů, jejich tvůrcům, ale i jejich duchovnímu smyslu, se věnuje nový dokumentární film České televize – Po stopách českých betlémů, který můžete vidět na Štědrý den 24. prosince v 16.50 hodin na ČT2.

Po stopách českých betlémů

Autor reportáže: Michaela Fišer Rozbrojová


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD