Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu zavítáme na duchovní obnovu podnikajících křesťanů do duchovního centra Vranov u Brna. Dále navštívíme premonstrátský klášter v Nové Říši a se Soňou Matochovou představíme několik drobných sakrálních památek, které se snaží ve volném čase zachraňovat. A na závěr se podíváme do zámecké kaple v Oslavanech, která po více než šesti desítkách let prošla rekonstrukcí. Pořadem provází Petra Oppeltová.


KOMPAS – křesťanský podnikatel

Kláštery se čím dál častěji otevírají lidem. Mnišské řády budují hostovské domy nebo aspoň pokoje a zvou návštěvníky na takzvané pobyty v ústraní. O ty roste zájem mezi jednotlivci i organizátory různých duchovně laděných akcí. Například společenství podnikajících křesťanů KOMPAS uspořádalo u Brna několikadenní duchovní obnovu.

Křesťanský podnikatel

Autor reportáže: Veronika Kvaková


Premonstrátský klášter v Nové Říši

Založily ho ženy, většinu času tu ale žili muži. Premonstrátský klášter v Nové Říši na Jihlavsku stojí už od roku 1211. V posledních letech se stále víc otevírá veřejnosti – lidé tam chodí na výstavy, koncerty, ale i na prohlídky. V budoucnu by tam mohli zavítat třeba i za odpočinkem v místní zahradě. Anebo se v klášteře rovnou na několik dní ubytovat.

Kanonie premonstrátů v Nové Říši

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Záchrana sakrálních památek na Znojemsku

Původní profesí je právnička – Soňa Matochová pracovala dlouhá léta na Ústavním soudě, teď se stará o ochranu našich osobních údajů. Žije v Brně, pracuje v Praze, ale druhý domov má na Znojemsku, kde ve volném čase zachraňuje drobné sakrální památky. Její cesta od práv k restaurování zaujala Zuzanu Petrů.

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Zámecká kaple v Oslavanech

Zámecká kaple v Oslavanech prošla po víc než šesti desítkách let rekonstrukcí. Několik měsíců se uvnitř východního křídla bývalého ženského cisterciánského kláštera střídali restaurátoři, kameníci i zedníci. Opravovali popraskané a opadané omítky, malovali, tesali nové schody. A odhalili i jedno nečekané překvapení.

Oslavany

Autor reportáže: Veronika Kvaková


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD