Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu se podíváme do Špiček na Přerovsku, kam se nedávno v podobě funkční kopie vrátila unikátní dřevěná monstrance. Také navštívíme pěstounskou rodinu z Uherského Ostrohu a připomeneme i 10 let působení střediska Eliada v Brně. Na závěr vás pozveme do kostela rovnoprávnosti, který se nachází v obci Rovečné na Vysočině. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Monstrance ze Špiček

Připravila: Luisa Divišová

Klikněte pro větší obrázekNebýt šťastné náhody, padal by na ni dál v depozitáři prach. Historický unikát, který zřejmě nemá obdoby v celé Evropě, mohli donedávna obdivovat návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci mezi exponáty výstavy Smlouva nová a věčná. Monstrance ze Špiček, dosud jediná dochovaná celodřevěná schránka pro uložení hostie, se nedávno v podobě funkční liturgické kopie vrátila domů, do Špiček. Osobně ji tam přivezl arcibiskup Jan Graubner.

Sdružení pěstounských rodin

Připravila: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekU počátků Sdružení pěstounských rodin stály tři manželské páry, ke kterým se postupně během dvaceti let existence organizace, přidalo na dvanáct set dalších. Přes 4000 dětí tak mělo možnost místo v dětských domovech, vyrůstat v rodinách. Michaela Rozbrojová navštívila rodinu Těthalových, u kterých jsme natáčeli před 13 lety, kdy vychovávali dětí pět a víc nechtěli. Přesto si nakonec vzali těžce nemocného Lukáška.

Sdružení pěstounských rodin

Eliada

Připravila: Markéta Bočková

Klikněte pro větší obrázekNarození dítěte s hendikepem většinou změní život i denní starosti celé rodiny. Právě lidem v podobné situaci pomáhá v Brně a okolí už deset let středisko Eliada Slezské Diakonie. Klienti Eliady mohou využít osobních asistentů nebo takzvané odlehčovací služby.

Středisko Eliada Brno

Kostel rovnoprávnosti v Rovečném

Připravila: Michaela Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázekMinulý rok jsme společně pátrali po zapomenutých příbězích protestantských tolerančních modliteben. Poutavou minulost mají ale i kostely, které vznikaly později, po vydání Protestanském patentu, který zrovnoprávnil protestantské církve s katolickou. Jeden z architektonicky nezajímavějších mají v Rovečném na vysočině.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD