27 minut
Křesťanský magazín

11. říjen 2015

Obsah dílu

Nový památník svaté Zdislavy v Křižanově — Svatoklementská pouť do Tasovic — Rekonstrukce brněnského kostela svatého Jakuba — Zdeněk Řezníček — Diecézní archiv v Rajhradě u Brna

Části dílu

00:41
Nový památník svaté Zdislavy v Křižanově
  Stohy dopisních papírů, stovky telefonátů, nevyčíslitelné úsilí, touha a modlitba předcházely splnění jednoho odvážného a finančně náročného snu. Věřícím z Křižanova, malého městečka na Vysočině, se podařilo něco pro dnešní dobu takřka neuvěřitelného. Své slavné rodačce, svaté Zdislavě postavili velkolepý pomník za sedm milionů a peníze na něj si sehnali sami.Stohy dopisních papírů, stovky telefonátů, nevyčíslitelné úsilí, touha a modlitba předcházely splnění jednoho odvážného a finančně náročného snu. Věřícím z Křižanova, malého městečka na Vysočině, se podařilo něco pro dnešní dobu takřka neuvěřitelného. Své slavné rodačce, svaté Zdislavě postavili velkolepý pomník za sedm milionů a peníze na něj si sehnali sami.
  07:07
  Svatoklementská pouť do Tasovic
   V další reportáži vás zavedeme do Tasovic, malé, na první pohled nenápadné obce na Znojemsku. Málokdo totiž ví, že se tam narodil světec a redemptorista světového významu, k jehož odkazu se přihlásila nejen řemesla pekařů i cukrářů, ale i města Varšava a Vídeň. Sv. Klement byl neobyčejný člověk, vytrvalý misionář, ohnivý kazatel i vyhledávaný zpovědník. Každoročně pořádaná pouť „Setkání” přivádí do místního kostela věřící z celé Evropy.
   12:19
   Rekonstrukce brněnského kostela svatého Jakuba
    Žádné převratné objevy neočekáváme, tvrdil ještě v lednu děkan kostela svatého Jakuba v Brně Václav Slouk. V tu chvíli ani netušil, jak moc se mýlí. Generální rekonstrukce totiž postupně odkrývala jedno překvapení za druhým. My se vydali alespoň některá z nich odhalit jak do kostela, tak i za dvěma restaurátory.
    17:17
    Zdeněk Řezníček
     Zdeněk Řezníček je všestranný autor. Kromě olejomaleb, do kterých vepisuje své básně a dal tak jméno novému uměleckému směru, vydával křesťanský časopis pro děti Anděl strážný, a dětem věnuje čas i při psaní pohádek. Svou první knihu publikoval v roce 1979 v Brně a nápady na další mu neubývají ani s přibývajícím věkem.
     22:53
     Diecézní archiv v Rajhradě u Brna
      Když v roce 1777 vzniklo z podnětu Marie Terezie brněnské biskupství, muselo se začít důsledně dbát na ukládání všech úředních dokumentů, a to i těch, které pocházely z dob daleko starších. Diecézní archiv v Rajhradě u Brna tak za svou historii nashromáždil tisíce dokumentů, které neustále přibývají. I proto musel být letos rozšířen o další budovu.
      Přehrát celé video
      Stopáž27 minut
      Další díl
      18. říjen 2015

      Přehled dílů

      708 dostupných
      Stopáž27 minut

      24. září

      Jak jsou přijímány ženy jako představitelky církevních společenství? Signalizují změny ve vedení kněžských seminářů novou cestu ve výchově kněžského dorostu? A jaké dozvuky mají Světové dny mládeže v Lisabonu?

      24. 9. 2023 na ČT2
      Stopáž27 minut

      17. září

      Mariánská úcta v polské Ketři, nový biskup ostravsko-opavské diecéze, varhany ve Valašském Meziříčí, Zarážení hory v Polešovicích a pravoslavná církevní obec ve Vilémově.

      17. 9. 2023 na ČT2
      Stopáž27 minut

      10. září

      Na úvod přineseme reportáž z Absolventského Velehradu, ohlédneme se za festivalem Meeting Brno, který se letos zaměřil na postavení žen v církvi, navštívíme Martu Jirousovou, dceru básníka Ivana Martina Jirouse a představíme specifické duchovní písně v podání folkloristky Magdaleny Múčkové a cimbálová muziky Danaj.

      10. 9. 2023 na ČT2
      Stopáž27 minut

      3. září

      Poutě jako novodobý fenomén. Čím jsou poutní místa tak přitažlivá pro současného člověka?

      3. 9. 2023 na ČT2
      Stopáž27 minut

      25. červen

      Noc kostelů — Pouť na Sázavě — Hořické pašijové dny — Socha Marie Restituty Kafkové

      25. 6. 2023 na ČT2
      Stopáž27 minut

      18. červen

      Pravoslavná církev v Teplicích — Nadace sester Boromejek — Kniha „Mučedníci a oběti pro Krista“ — Jabok - 30 let — Noc kostelů

      18. 6. 2023 na ČT2
      Stopáž27 minut

      11. červen

      Pravoslavná cyrilometodějská pouť do Mikulčic, Začátek lázeňské sezony v Karlově Studánce, Varhany na Svatém Kopečku, Motorkářská pouť v Ostravě a Dům sv. Cyrila a Metoděje v opavských Vlaštovičkách.

      11. 6. 2023 na ČT2
      Stopáž26 minut

      4. červen

      Umožnit alespoň některým rozvedeným, kteří žijí v novém partnerském svazku, přístup ke svatému přijímání a zároveň je pozvat ke svátosti smíření. To je cíl nové iniciativy plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Pastorace rozvedených v širších souvislostech.

      4. 6. 2023 na ČT2
      Stopáž27 minut

      28. květen

      Setkání katolické mládeže — Charitativní projekt „Mary's meals“ — Restaurátorské práce ve vyškovské synagoze — Arcidiecézní muzeum Olomouc — Pozvánky

      28. 5. 2023 na ČT2
      Stopáž27 minut

      21. květen

      Celorepublikové Dny dobrovolnictví, náměstí kardinála Tomáška v Ostravě-Svinově, varhany na hradě Bouzově, Ministrantský den v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci a Komunitní centrum P. Josefa Peče ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

      21. 5. 2023 na ČT2

      Křesťanský magazín na sociálních sítích

      Napište nám