Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu zavítáme do Křižanova, kde své rodačce svaté Zdislavě místní vybudovali pomník. Také přineseme reportáž z tradiční česko-rakouské pouti setkání, která se uskutečnila v Tasovicích a navštívíme restaurátory, kteří se podíleli na rekonstrukci brněnského kostela svatého Jakuba. Seznámíme vás s všestranným autorem Zdeňkem Řezníčkem a na závěr navštívíme Diecézní archiv v Rajhradě u Brna. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Nový památník svaté Zdislavy v Křižanově

Připravila: Luisa Divišová

Klikněte pro větší obrázek Stohy dopisních papírů, stovky telefonátů, nevyčíslitelné úsilí, touha a modlitba předcházely splnění jednoho odvážného a finančně náročného snu. Věřícím z Křižanova, malého městečka na Vysočině, se podařilo něco pro dnešní dobu takřka neuvěřitelného. Své slavné rodačce, svaté Zdislavě postavili velkolepý pomník za sedm milionů a peníze na něj si sehnali sami.

Farnost Křižanov

Svatoklementská pouť do Tasovic

Připravila: Luisa Divišová

Klikněte pro větší obrázek V další reportáži vás zavedeme do Tasovic, malé, na první pohled nenápadné obce na Znojemsku. Málokdo totiž ví, že se tam narodil světec a redemptorista světového významu, k jehož odkazu se přihlásila nejen řemesla pekařů i cukrářů, ale i města Varšava a Vídeň. Sv. Klement byl neobyčejný člověk, vytrvalý misionář, ohnivý kazatel i vyhledávaný zpovědník. Každoročně pořádaná pouť „Setkání” přivádí do místního kostela věřící z celé Evropy.

Farnost Tasovice

Rekonstrukce brněnského kostela svatého Jakuba

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Žádné převratné objevy neočekáváme, tvrdil ještě v lednu děkan kostela svatého Jakuba v Brně Václav Slouk. V tu chvíli ani netušil, jak moc se mýlí. Generální rekonstrukce totiž postupně odkrývala jedno překvapení za druhým. My se vydali alespoň některá z nich odhalit jak do kostela, tak i za dvěma restaurátory.

Jakubská farnost

Zdeněk Řezníček

spisovatel, básník a výtvarník

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Zdeněk Řezníček je všestranný autor. Kromě olejomaleb, do kterých vepisuje své básně a dal tak jméno novému uměleckému směru, vydával křesťanský časopis pro děti Anděl strážný, a dětem věnuje čas i při psaní pohádek. Svou první knihu publikoval v roce 1979 v Brně a nápady na další mu neubývají ani s přibývajícím věkem.

Diecézní archiv v Rajhradě u Brna

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Když v roce 1777 vzniklo z podnětu Marie Terezie brněnské biskupství, muselo se začít důsledně dbát na ukládání všech úředních dokumentů, a to i těch, které pocházely z dob daleko starších. Diecézní archiv v Rajhradě u Brna tak za svou historii nashromáždil tisíce dokumentů, které neustále přibývají. I proto musel být letos rozšířen o další budovu.

Biskupství brněnské

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD