Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

Dnes si v magazínu připomeneme sté výročí narození hudebníka Miroslava Příhody, podíváme se, jak sté výročí oslavovala také Církev adventistů sedmého dne v Brně a představíme sdružení Na počátku a nízkoprahový klub Husita, který se věnuje dětem a mládeži v Praze na Žižkově. Dále navštívíme kavárnu v Olomouci, kterou provozují ve svém klášteře sestry františkánky, pozveme vás do podzemní kaple v Brně a do muzea v Křenově, jehož expozice seznamuje se životem a prací faráře v malém městečku od 18. století až po současnost a na závěr je připraven fejeton Tomáše Machuly s názvem Pančovaná spiritualita. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Výročí varhaníka Miroslava Příhody

Připravila: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázek Skladby hudebníka Miroslava Příhody můžeme slýchat při různých příležitostech dodnes; zněly například při bohoslužbě, kterou sloužil papež Benedikt XVI. v Tuřanech a také znějí vždy 15. srpna na slavnost Nanebevzetí Panny Marie v bazilice na Starém Brně. Tento brněnský varhaník, pedagog a skladatel převážně duchovní chrámové hudby by se letos dožil sta let.

V příspěvku účinkují: Richard Novák – operní pěvec, Petr Kolař – dirigent a varhaník, Věnka Vokřálová, Bohumila Čermáková, Jasmína Pospíchalová, Miroslava Šímová, Vít Pospíchal, Marie Pospíchalová

Miroslav Příhoda na Wikipedii

100 let brněnského sboru Církve adventistů sedmého dne

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek I Církev adventistů sedmého dne v říjnu oslavovala. Tato méně známá protestantská církev se od většinového křesťanství liší zejména tím, že za den odpočinku považuje místo neděle – sobotu. Na našem území působí více než sto let a stoleté výročí existence si připomněl i její brněnský sbor.

V příspěvku účinkují: Jan Dymáček – kazatel brněnského sboru Církve adventistů sedmého dne

CASD Brno

Sdružení Na počátku

Připravila: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázek V Bibli se praví: Na počátku bylo slovo. V případě občanského sdružení se stejnojmenným názvem – tedy Na počátku – je to nový život a pomáhá ženám, které se ocitly v nelehké životní situaci a samy si nedokáží pomoci.

V příspěvku účinkují: Eva Blechová – sociální pracovnice Sdružení Na počátku, Eva Vondráková – předsedkyně Sdružení Na počátku, Lenka Kobylková – vedoucí Domova pro dětský život, Kamila Culíková – vedoucí poradny a sociální pracovnice Domova pro dětský život, Jana Kodetová – vedoucí bytů na půli cesty, Marie Hradecká – pracovnice v sociálních službách, lektorka

Na počátku o. s.

Nízkoprahový klub Husita

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek Nízkoprahový klub v Praze na Žižkově vznikl při pražské diecézi Církve československé husitské a věnuje se dětem a mládeži.

V příspěvku účinkují: Lucie Hašková – ředitelka Husitského centra, David Hron – farář Církve československé husitské v Praze na Žižkově, Michaela Burdová – vedoucí klubu Husita

Nízkoprahový klub Husita

Kavárna ODE

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek V estonštině znamená ODE – sestra. V Olomouci je už několik let ODE synonymem pro kavárnu, kam se nechodí jen na dobrou kávu, ale hlavně nasát atmosféru, kterou tomuto místu vdechly sestry františkánky.

V příspěvku účinkují: sestra Vojtěcha Zikešová, Klára Komzáková, Tereza Polásková

Kavárna ODE

Podzemní kaple v Brně

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek V našem magazínu jsme vás vzali do kaplí zámeckých, hradních, moderních i historických. Do kaple podzemní to ale bude poprvé. Vznikla v kostnici u kostela svatého Jakuba při opravách brněnského podzemí a měla by sloužit i příležitostným bohoslužbám.

V příspěvku účinkují: Václav Slouk – děkan a farář u sv. Jakuba, Petra Kačírková – ředitelka Turistického informačního centra města Brna, Mincmistr Bruno

Podzemí v Brně

Muzeum „Fara Křenov“

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Tři století života venkovského faráře mapuje nová expozice v bývalé faře v Křenově na Svitavsku. S nápadem, jak zchátralému baroknímu objektu znovu vdechnout život, přišel brněnský starožitník Petr Koudelka.

V příspěvku účinkují: Petr Koudelka – majitel muzea

Fara Křenov

Tak to vidím já

Fejeton Tomáše Machuly – Pančovaná spiritualita

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek V minulých měsících jsme byli svědky alkoholové aféry, která stála několik desítek lidí život a český stát mnoho peněz. Pančovat se dá ale nejen alkohol čili špiritus, ale i jiné věci, mj. i to, co se označuje dokonce stejným slovem – spiritus neboli duch. Můžeme mluvit o pančovaném duchu nebo pančované spiritualitě?

Pančování je přimísení nějaké jiné látky, která je levnější, obvykle bývá zdraví škodlivá a přirozeně vede nejen ke snížení ceny, ale i kvality dané věci. Dnes jsme v situaci, kdy jsou kolem nás miliony lahví alkoholu, a my si na první pohled nejsme jistí, která je v pořádku, a která je pančovaná a nebezpečná.

Ač je naše země velmi sekularizovaná, není kolem nás jen spousta špiritusu, ale i mnoho „spiritusu“, česky řečeno: lidem kolem nás nejsou vůbec „neduchovní“. Zajímají se o spoustu duchovních témat a dokonce jim dávají i významné místo ve svém životě. Problém je v tom, že si zatím příliš neklademe otázku, zda mnoho z tohoto duchovna není pančováno a tedy škodlivé.

Je velkou iluzí si myslet, že v posuzování spirituality si vystačíme sami podle chuti či libosti. Podobně jako laik nerozliší snadno rum z etanolu od rumu z metanolu, ani posouzení spirituality není snadné. Přitom jde o hodně. Podobně jako po metanolu můžeme i po takříkajíc nekvalitní duchovní stravě duchovně oslepnout nebo i duchovně zemřít. Jistě není tak jednoduchá otázka, kdo dá akreditaci nějaké „duchovní laboratoři“ posuzující pančovanou spiritualitu? Prozatím by bylo velkým úspěchem aspoň to, kdybychom si dokázali uvědomit, že pančovaná spiritualita je něco, co nás také reálně ohrožuje, a s čím si neporadíme sami.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST