Křesťanský magazín

26. únor 2012

26 minut

Obsah dílu

Fašank v Břeclavi – Poštorné a postní doba — Konference mládeže církve Slovo života — SKA mše v Choryni — Projekt České studny — Seznamte se: Lukáš Petřvalský — Papežka v Městském divadle Brno — Jak to vidím já

Části dílu

00:54
Fašank v Břeclavi – Poštorné a postní doba
  Před 4 dny – na Popeleční středu, vstoupili křesťané do čtyřicetidenního postního období. Jeho smyslem je duchovní očista člověka. Podle lidové tradice této postní době předchází masopust neboli fašank. My jsme na fašank vyrazili do Břeclavi – Poštorné.
  03:47
  Konference mládeže církve Slovo života
   Stejně jako mládeže jiných církví i Slovo života pořádá jednou za rok pro mladou generaci akci, jejíž program je ušitý přesně podle jejich požadavků a vkusu. Kromě duchovního programu, který bývá dopoledne, se můžou mladí účastnit seminářů a workshopů a večer je čeká koncert.
   07:22
   SKA mše v Choryni
    Ska je hudební žánr, který se vyvinul koncem padesátých let na Jamajce a je považován za předchůdce rocksteady a reggae hudby. Má typický kolísavý rytmus, je však rychlejší než reggae a často se mísí s punkem či jazzem. Doplnit nedělní mši tímto hudebním doprovodem se rozhodla parta mladých v Choryni. Jejich cílem je mši oživit, přijít s něčím jiným a třeba i přilákat mladé, kteří do kostela zrovna chodit moc nemusí.
    10:12
    Projekt České studny
     Vrátit se k dílům duchovních otců jako byl Jan Hus nebo Jan Ámos Komenský je cílem projektu České studny. Do Brna ho přijel spolu s mnoha jinými představit i autor stejnojmenné knihy David Loula. Projekt zaštiťují církve Křesťanská společenství a Slovo života.
     13:08
     Seznamte se: Lukáš Petřvalský – varhaník královské kapituly na Karlštejně
      Titulárním varhaníkem královské kapituly na Karlštejně je Lukáš Petřvalský; jinak také učitel dějepisu a hudební výchovy na pražském Malostranském gymnáziu. Jako hudebník a zejména věřící člověk se tak svým uměním může podílet na jednom z hlavních úkolů karlštejnské kapituly, kterým je modlitba za českou zemi.
      18:33
      Papežka v Městském divadle Brno
       Neuvěřitelný příběh o ženě, která podle legendy usedla v přestrojení za muže na papežský stolec, vypráví nový muzikál Papežka Městského divadla Brno. Brněnské publikum je teprve druhé na světě, které má možnost představení mladého německého skladatele Dennise Martina vidět.
       22:51
       Jak to vidím já
        Poslední dny pro mne byly strašně únavné. Měla jsem dojem, že je toho na mne moc. Moc práce a různých požadavků, moc lidí a moc informací, moc zážitků a moc slov. Stres. Silně jsem se těšila do klidu domova. Strašně se mi chtělo domů. Bude tam teplo a ticho a voňavo. Během kratinké přestávky jsem si odskočila k věšáku. Potřebovala jsem se dostat ke kabátu pro kapesník. Když jsem prohledávala kapsy, nahmátla jsem svůj svazek klíčů. Mé prsty sevřely ten důvěrně známý předmět a někde uvnitř mne zalil úlevný pocit bezpečí. Dovolila jsem si malý luxus na chviličku se zasnít. Povolila jsem svým myšlenkám rozběhnout se k domovu. Představovala jsem si, jak jdu tou známou cestou domů, jak jsem už na naší ulici, stojím před naším domem a v kapse si pohrávám se svazkem klíčů. Probírám v prstech jeden po druhém a poslepu se pokouším rozeznat, který je který. Najdu správný klíč, odemknu a vejdu. Dveře za mnou neslyšně zaklapnou a já se ocitnu na tiché chodbě našeho domu, v bezpečí před hlukem a ruchem ulice, doma. Známé uklidňující cinkání, zachrastění klíče v zámku a zalije mě známá vůně mého domova.
        Co všechno mohou znamenat klíče v kapse! Pocit bezpečí a pokoje, vědomí, že se mám kam vrátit, ujištění, že tam na mne někdo čeká. Mohu vstoupit, kdykoli budu chtít, kdykoli budu potřebovat uchýlit se do soukromí, odpočinout si, ukrýt se přede vším spěchem a stresem. Klíče mi symbolizují domov. Je hezké nosit si připomínku domova stále v kapse a moci vědět, že domov mám. Každý ho nemá.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        4. březen 2012

        Přehled dílů

        829 dostupných
        Stopáž27 minut

        22. květen

        Ekumenická bohoslužba v bývalé věznici v Uherském Hradišti — Výročí narození Jana Amose Komenského — Unikátní kaple v brněnském paláci šlechtičen v Brně — Komorní opera Dialogy karmelitek

        Premiéra neděle 22. 5. 2022 na ČT2
        Stopáž27 minut

        15. květen

        Adventistický seminář na Sázavě — Jom ha šoa — Vladimír Dzuro

        Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT2
        Stopáž26 minut

        8. květen

        Ostatky císaře Karla Habsburského v Olomouci — Mezinárodní projekt Bible24 v Opavě — Páter Jan Valerián — Soutěž — Bohoslužba neslyšících katolíků v ostravském Svinově — Nová kniha biskupa Josefa Hrdličky.

        Premiéra neděle 8. 5. 2022 na ČT2
        Stopáž26 minut

        1. květen

        Charitativní pomoc ukrajinským uprchlíkům — Starobylé umění podmaleb na sklo — Výtvarná výstava Hany Novákové — Nový dokument „Až zařve lev“

        Premiéra neděle 1. 5. 2022 na ČT2
        Stopáž27 minut

        24. duben

        Pomoc různých církví ukrajinským uprchlíkům na Brněnsku — Kameny zmizelých v Telnici — Velikonoční festival duchovní hudby — Cisterciácký klášter ve Žďáru nad Sázavou

        Premiéra neděle 24. 4. 2022 na ČT2
        Stopáž26 minut

        Velikonoční speciál Křesťanského magazínu

        Pastoral Brothers a Tomáš Petráček o výzvách, kterým čelí církve v současném Česku. V diskuzi moderované Janem Vávrou odpovídají na otázky, které se v církevním prostředí často vyslovují jen šeptem.

        Premiéra neděle 17. 4. 2022 na ČT2

        Křesťanský magazín na sociálních sítích

        Napište nám

        Související pořady