Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V Křesťanském magazínu přineseme reportáž z čtvrtého ročníku Dnů židovské kultury Olomouc, který byl tentokrát zaměřen na židovsko-křesťanské vztahy. I další příspěvek jsme natáčeli v Olomouci, kde se pod vedením bratra Wojtka z komunity z Taizé konaly Dny důvěry. Také představíme studentský projekt Biblický impulz. Dále se zaposloucháme do básní studentek teologie, popovídáme si s ředitelem ADRY Janem Bártou a pozveme vás do nově otevřené knihovny v Salesiánském středisku v Brně-Líšni. Na závěr je připraven fejeton Vlastimila Fürsta „Mám dokonalou manželku“. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Dny židovské kultury Olomouc

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Olomoucké Dny židovské kultury byly letos zaměřeny na vzájemné vztahy mezi Židy a křesťany. Týdenní festival nabídl besedy představitelů obou náboženství, odborné přednášky, filmové projekce i divadelní představení.

V příspěvku účinkují: Tomáš Hrbek – Židovská obec Olomouc, Alexandr Jeništa – spoluorganizátor festivalu, Daniel Soukup – doktorand na Katedře bohemistiky FF UP v Olomouci

Divadlo hudby Olomouc

Dny důvěry

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Určitě už jste někdy slyšeli o komunitě bratří žijících v malé francouzské vesničce Taizé. Každoročně sem přijíždějí převážně mladí lidé z celého světa, aby zakusili atmosféru tohoto místa a prohloubili smysl svého života. Pro ty, kdo se do Francie vydat nemohou, pořádají bratři Dny důvěry, které se u nás letos konali v Olomouci.

V příspěvku účinkují: bratr Wojtek – Komunita Taizé, Josef Lavička – organizátor, Marcela Lipowska – lektorka biblických tanců

Dny důvěry v Olomouci
Komunita Taizé

Biblický impulz

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Přijet studovat do cizího města, kde nikoho neznáte, může být pro mnohé těžké. Mladí křesťané z celé republiky se proto rozhodli vytvořit společenství. V něm se budou moci setkávat věřící studenti, kteří se běžně potkávají ve školách nebo na kolejích, aniž by o své víře věděli. Projekt nazvali Biblický impulz a letos v říjnu odstartovali jeho druhý ročník.

V příspěvku účinkují: Ondřej Drábek – student, člen Biblického impulzu, Petra Vašíčková – koordinátorka projektu

Biblický impulz

Poetická teologie

režie: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek Básníci a teologové často hovoří o stejném, pouze jinými prostředky. Dokladem toho je i tvorba studentů Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kterou společně sdílejí na semináři Poetické teologie. Jaké je jich vnímání světa?

V příspěvku účinkují: Lenka Handšuhová – básnířka, Mária Pfeiferová – básnířka, textařka

Teologická fakulta Jihočeské univerzity

Seznamte se: Jan Bárta – ředitel o. s. ADRA

režie: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek V čele humanitární organizace ADRA stojí již osmý rok Jan Bárta. Profesí výtvarník, který se narodil v rodině adventistického kazatele, což s sebou v minulosti neslo celou řadu omezení. Možná i proto nyní usiluje o to, aby humanitární práce byla především svědectvím křesťanského zájmu o potřebné a přitom zároveň plně respektovala jejich svobodu.

ADRA

Knihovna v Salesku

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Salesiáni v brněnské Líšni otevřeli pro veřejnost novou knihovnu. Půjčit si zde můžete především literaturu vztahující se ke křesťanství, ale i knihy psychologické a pedagogické.

V příspěvku účinkují: Vít Dlapka – římskokatolický kněz, Veronika Štefechová – knihovnice

Salesiánské středisko mládeže Brno

Jak to vidím já

Fejeton Vlastimila Fürsta – Mám dokonalou manželku

Klikněte pro větší obrázek Při našem prvním výročí svatby jsme na oběd měli brambory na loupačku. Když to zjistila tchýně, podívala se na svou dceru a spustila: „Děvčico nešťastná, tos mu měla udělat pořádný řízek a k tomu bramborový salát!“ Mýlila se. Bohunka mi udělala tu největší pochoutku, jakou znám. Malé brambůrky ve slupce, sůl, máslo a k tomu dobrou kyšku. Neznám nic lepšího.

Mnoho lidí si myslí, že kvalita vztahů je závislá na ceně darů, které si navzájem dáváme. Přitom hodnotu našemu vztahu nedává velikost darů nebo množství toho, co vlastníme. Spíše je to naše ochota naslouchat jeden druhému a všímat si třeba maličkostí.

Nedávno jsme seděli u našich přátel a bavili se o tom, jak jsme spokojení v manželství. Když došla řada na mne, pronesl jsem, že mojí ženě už k dokonalosti chybí jenom pudink. Ostatní se na mě dívali trochu nechápavě, a tak jsem jim vysvětlil, že mám rád pudink, ale Bohunka ne, takže ho ani nevaří. Večer jsme se vrátili domů a já dostal pudink. Zjistil jsem, že mám dokonalou ženu.

Možná se nad tím nyní usmíváte, ale k pocitu spokojenosti v manželství nám někdy chybí opravdu málo. U mne třeba brambory na loupačku nebo pudink. Nebojme se přiznat, co nám chybí k pocitu spokojenosti. Nebojme se zeptat našeho partnera, co chybí jemu. Možná zjistíme, že k dokonalému manželství nám chybí už jen malý krůček.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST