Radosti a strasti života víry. Uvádí P. Oppeltová.

Obsah dílu

Přehrát vše

Dnes v magazínu navštívíme brněnský kostel svatého Jakuba, kde se v rámci Týdne modliteb konala Ekumenická bohoslužba. Podíváme se, jak si pravoslavní věřící svěcením vody připomněli Svátek Zjevení Páně. V Brně se už stalo tradicí, že s v tento den světí i voda řeky Svratky. Také představíme husitskou farnost v Blansku. Seznámíme vás se spisovatelku Hanu Pinknerovou, která píše především o ženách a pro ženy. O knize Primasové katolické církve si popovídáme s jejími autory – politologem Stanislavem Balíkem a historikem Jiřím Hanušem. Na závěr nás čeká fejeton s názvem Velké maličkosti. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Týden modliteb za jednotu křesťanů

režie: Inka Chadimová

Klikněte pro větší obrázek Týden modliteb za jednotu křesťanů se nejen u nás tradičně slaví koncem ledna. Během tohoto týdne se setkávají křesťané z různých církví a společně se modlí. My jsme s kamerou navštívili ekumenickou bohoslužbu v brněnském kostele svatého Jakuba a představitelů některých církví se zeptali, jaký význam má ekumenismus pro ně. Liturgické a biblické materiály pro Týden modliteb za jednotu křesťanů připravuje od roku 1968 společně Světová rada církví (Komise pro víru a řád) a Římskokatolická církev (Papežská rada pro jednotu křesťanů).

V příspěvku účinkují: Václav Slouk – římskokatolický farář
Eva Buttová – farářka Církve československé husitské
Pavel Coufal – kazatel Bratrské jednoty baptistů

tisk.cirkev.cz

Svátek Zjevení Páně

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Svěcením kříže a vody si pravoslavní věřící připomínají každoročně v půli ledna Svátek Zjevení Páně – tedy křest Páně v řece Jordánu. Pro pravoslavné je tečkou za jejich vánočními svátky. Během tohoto dne se vhazuje kříž do vody a následně vytahuje. Na Moravě se konal tento akt poprvé před třemi lety v Brně. Samotnému svěcení předchází dopolední mše. V Brně se už stalo tradicí, že se v tento den světí i voda řeky Svratky.

V příspěvku účinkuje: Jozef Fejsak – duchovní správce Pravoslavné církevní obce při chrámu svatého Václava v Brně

www.pravoslavbrno.cz

Dřevěný kostelík v Blansku

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Dřevěných kostelíků postavených ve stylu takzvané rusínské gotiky se na našem území dochovalo už pouze šest. V Blansku se o něj dělí církev Československá husitská s církví řeckokatolickou. Kostelík se stal centrem duchovního dění, konají se zde biblické hodiny i hodiny náboženství pro děti.

V příspěvku účinkují: Helena Ladičová – kazatelka
Martin Kopecký – farář Církve československé husitské v Blansku

www.ccshblansko.cz

Seznamte se – Hana Pinknerová

režie: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázek Hana Pinknerová je křesťansky orientovaná spisovatelka a publicistka. Vystudovala pedagogickou fakultu obor čeština, hudební výchova. Pracovala jako redaktorka hudebního časopisu Opus musicum, korepetitorka v divadle, umývačka oken, archivářka, učitelka, redaktorka knižního vydavatelství a domácí učitelka. Pro rozhlasovou stanici Trans World Radio vysílala a nahrávala příspěvky, čtyři roky vysílala pravidelnou relaci Zadáno pro dámy. Od první knihy s názvem Brusinky (2003) jich vydala už dvanáct a v únoru 2011 vyjde třináctá. Je vdaná, má dvě dcery, žije v Brně.

Nová kniha – Primasové katolické církve

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek V nedávných dnech byla vydána unikátní publikace „Primasové katolické církve: Země střední Evropy v čase komunismu“. Publikace přináší v českém i středoevropském prostředí unikátní perspektivu – zkoumá životy a roli primasů katolické církve v Československu, Polsku, Maďarsku, NDR, Rakousku a na Ukrajině v druhé polovině dvacátého století v čase komunismu v komparativním pohledu. Kniha si všímá až zarážejících rozdílů mezi první a druhou generací primasů. Její autorský kolektiv tvořilo deset historiků ze čtyř středoevropských zemí pod vedením Stanislava Balíka a Jiřího Hanuše.

V příspěvku účinkují: Stanislav Balík – politolog, výkonný ředitel Centra pro studium demokracie a kultury
Jiří Hanuš – historik, ředitel Institutu křesťanských studií

www.cdk.cz

 Jak to vidím já – fejeton Hany Pinknerové
Velké maličkosti

V obecné logice (možná bych raději měla napsat v logice mužské) platí, že větší je větší. Velký dar způsobuje velkou radost. Malý dar přináší radost malou. Většina mužů se maličkostmi nezabývá. Ženy však uvažují jinak. Maličkosti mohou mít obrovský význam. Malý dáreček může způsobit veliké potěšení.

Teoreticky je to jasné, ale co praxe? Asi žádná žena nemá problém dávat drobné dárečky svým dětem, manželovi nebo kamarádce. Tu maličká čokoláda, tu hezké ponožky, zkrátka něco nevelkého, nedůležitého, co ale jistě potěší. Každá maminka zná tajemství drobných úsluh a pozorností. Hrnek horkého kakaa a sušenky v pravý čas, porce ještě teplého domácího koláče nebo čerstvé rohlíky, které provoní lenivé sobotní ráno, kdy se nechce nikomu z postele, to vše jsou skutky malé, ale velmi důležité. Ona vůbec celá domácnost se skládá z takových malých, téměř nepatrných drobností. Přišitý knoflík, čistý kapesník, vyžehlený ubrus. Nebo vyleštěné zrcadlo, umyté boty a v ledničce něco k jídlu. Pohlednice z výletu staré tetě, košík jablek ze zahrádky sousedce, která žádnou zahradu nemá, nebo pozvání na kávu, když se kamarádka očividně potřebuje vypovídat.

Klikněte pro větší obrázek On možná celý život se skládá z takových malých, téměř nepatrných drobností. Jednotlivě nestojí za řeč. Řekneme: „Není zač.“ A mávneme rukou, že to přece nic nebylo. Ale co by zbylo z života, z domova nebo z lásky, kdyby nebylo těch malinkých, nepodstatných a jednotlivě skoro bezcenných skutků, dárků nebo slov? Je to jasné. Nezbylo by nic. Žádná maličkost není tak malá, aby někomu nemohla udělat radost, aby někoho nemohla potěšit, někomu prosvětlit den nebo pozdvihnout náladu. I ty nejmenší drobnosti dokazují existenci radosti a přítomnost lásky na zemi.

Je docela pravděpodobné, že my samy nemáme potíž drobná potěšení poskytovat. Dokážeme je však také přijímat? Všimneme si vůbec, když nám někdo poskytne nějakou tu malou laskavost? Nesmíme zapomínat sytit svou duši alespoň jedním malým potěšením za týden. Jinak nám totiž hrozí skutečné nebezpečí, že nebudeme mít z čeho dávat druhým. Navrhuji zaujmout postoj zvýšené pozornosti a během tohoto týdne zaznamenat, že vám někdo nějakou maličkost pro potěšení nabízí nebo rovnou prokazuje. Přijměte ji a poděkujte. Berte to osobně. Vězte, že právě jste se dotkli opravdového Života. Právě kolem vás šla Láska. Maličkosti totiž mohou být obrovské.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST