Radosti a strasti života víry. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

Úvod magazínu bude tentokrát patřit rychlým strojům. Vydáme se do Liberce, kde už podruhé zorganizovali místní adventisté motobohoslužbu. Zvuk burácejících motorek byl slyšet i v Praze před Arcibiskupským palácem. Dominik Duka zde požehnal policejnímu klubu motorkářů Blue Knights. Pak se můžete zaposlouchat do besedy dvou manželských párů o tom, zda je rozdíl, když se manželství uzavře v kostele nebo radnici. Také si připomeneme několik momentů z historicky první návštěvy papeže v Brně, která se zde konala přesně před rokem. Na závěr přineseme rozhovor s profesorem Tomášem Halíkem, který v pondělí 27. září převezme na Bavorské katolické akademii v Mnichově Cenu Romana Guardiniho. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Motosnění

Klikněte pro větší obrázek Motosnění uspořádala skupinka lidí z libereckého a jabloneckého sboru Církve adventistů sedmého dne. Spojuje je nejen to, že jsou křesťané a věří v Boha, ale také jejich velký koníček, kterým jsou motorky.

Motosnění je motorkářský sraz, který je založen na křesťanských hodnotách. Kromě motorek se zde mluvilo také o Bohu. Tento sraz vznikl jako alternativa pro ty, kterým z různých důvodů doposud pořádané motosrazy nevyhovují.

režisér: Bedřich Jetelina
v příspěvku účinkují: Vít Soviš – účastník akce, Jakub Matějíček – organizátor Motosnění

další informace www.motosneni.cz

Arcibiskup Dominik Duka požehnal Policejnímu klubu motorkářů

Klikněte pro větší obrázek 18. září požehnal arcibiskup Dominik Duka před Arcibiskupským palácem na Hradčanech policejnímu klubu motorkářů Blue Knights, který sdružuje policisty z mnoha zemí Evropy vykonávající službu na motocyklech.

Klub Blue Knights je světově nejrozšířenějším klubem sdružujícím policisty. Na celém světě má přes 600 poboček a na 20 tisíc členů. Blue Knights byli založeni v roce 1974 v USA. V roce 2008 byla otevřena jejich pobočka v České republice.
Před Arcibiskupský palác si v sobotu pro požehnání přijelo 80 motorek členů klubu.

režisér: Michael Otřísal
v příspěvku účinkují: Tomáš Galbavý – prezident Motoklubu Policie ČR
Dominik Duka – arcibiskup pražský

další informace www.blueknights-czech.cz

Manželství uzavřené v kostele nebo na radnici

Klikněte pro větší obrázek Beseda o principech manželství podle kanonického a sekulárního práva. Jde o dva různé světy? Obě pojetí vycházejí ze stejné kultury, přesto se dost liší. Co je podstatou manželství? Co to je manželské právo? Jak mohou obě pojetí nejen žít vedle sebe, ale jak se mohou vzájemně inspirovat? Jak si mohou být prospěšná?

O tématu diskutují dva právníci, oba učitelé na právnické fakultě MU, ale nejen oni. Oba dva se před pár dny oženili, jeden podle sekulárního práva, druhý podle práva kanonického, do diskuse proto vstoupí i jejich manželky. Moderátorem besedy je kněz, který jeden z diskutujících párů oddal.

režisér: Jan Hanák
v příspěvku účinkují: Barbora Vacková – socioložka, Martin Škop – právník, Petra Polčáková – novinářka, Radim Polčák – právník

Papež v Brně – rok poté

Klikněte pro větší obrázek Před rokem v pondělí 27. září 2009 navštívil Brno Benedikt XVI. Bylo to poprvé od založení brněnské diecéze, kdy sem přijel papež. Bohoslužbu prožilo na tuřanském letišti více než 120. 000 poutníků z naší vlasti i ze zahraničí. Při příležitosti 1. výročí návštěvy Svatého otce Benedikta XVI. v Brně bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v pondělí 27. září 2010 v 17. 30 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně děkovnou bohoslužbu.

Příběhy věřících, k nimž dala návštěva Svatého otce v jejich životech či rodinách impuls, si můžete přečíst na  www.biskupstvi.cz

Cena Romana Guardiniho pro Tomáše Halíka

Klikněte pro větší obrázek Tomáš Halík – český filozof a sociolog náboženství, profesor Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. V pondělí 27. září mu bude na Bavorské katolické akademii v Mnichově slavnostně předána Cena Romana Guardiniho za rok 2010. Toto významné evropské ocenění, které se od roku 1970 uděluje každý druhý rok „za vynikající zásluhy o interpretaci naší doby“, obdrželi v minulosti např. fyzik a nositel Nobelovy ceny Werner Heisenberg, německý prezident Weiszäcker, teologové Karl Rahner a Hans Urs von Balthasar, skladatelé Karl Orff a Kryštof Penderecki, polský ministr zahraničí Bartoszewski, vídeňský kardinál Franz König a další přední osobnosti evropského vědeckého, uměleckého, politického a náboženského života.

režisér: Michael Otřísal

oficiální webové stránky Tomáše Halíka

Stopáž13 minut
Rok výroby 2010
 P ST