Jak katolická církev v Česku zareagovala na případy sexuálního zneužívání v církvi? A je církev stále útočištěm pro slabé a bezbranné? Režie B. Jetelina

Případy sexuálního zneužívání nezletilých – to bylo jedno z nejviditelnějších témat spojených s katolickou církví roku 2018. Je evidentní, že se jedná o globální problém. Nejvyšší představitelé církve se v tomto ohledu ocitli pod mimořádným tlakem veřejnosti. V reakci na kritické hlasy, že se církev s tímto problémem nevypořádala dostatečně razantně a také transparentně, svolal papež František do Vatikánu jednání předsedů biskupských konferencí o otázkách ochrany nezletilých. To se uskuteční 21. – 24. února 2019 a jeho výstupy budou veřejností velice pozorně sledovány.

I v České republice se na veřejnosti objevily první případy sexuálního zneužívání v církvi. Zdá se, že se prozatím nejedná o takové počty případů, jako například v sousedním Polsku nebo Německu, nicméně nelze předstírat, že se nás toto nepříjemné téma vůbec nedotýká. I proto je dobře, že se v tuzemské církvi našli lidé, kteří se na pomoc obětem těchto případů specializují.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD