Byl Karel IV. spíš pragmatický vládce pevné ruky nebo mystik se sklonem k šarlatánství? Odpovědi přináší astronom Zdislav Šíma, architekt David Vávra a historik Petr Kubín. Režie A. Lazarov

Oslavy 700. výročí narození Karla IV. provází rok 2016. Křesťanský magazín chce přidat do palety různých pohledů pokus o posouzení Karlovy spirituality v kontextu jeho vlády a politických rozhodnutí. Napětí mezi Karlem mystikem a vladařem pevné ruky. Proč právě Karla IV. jsme si vybrali za největšího Čecha? Jen proto, že byl slavný a Praha byla v jeho době středem Evropy? Pořad také odpoví na otázku, co vlastně budoval Karel IV. v Praze: mystický Nový Jeruzalém nebo spíš reprezentativní sídlo římského císaře?

Po stopách mimořádné osobnosti evropských dějin jsme se vydali s těmi, kteří ke Karlovi IV. mají neotřelý a specifický vztah. S lidmi, jejichž názory a postřehy zaujmou i v záplavě informací „Karlova roku 2016“.

Petr Kubín

Klikněte pro větší obrázekHistorik a vysokoškolský pedagog doc. Petr Kubín se specializuje na středověkou hagiografii a kult svatých. Pozornost si získal zejména coby autor knihy Sedm přemyslovských kultů. Ta vyvolala řadu polemik pro svůj střízlivě skeptický přístup k našim tzv. posvátným dějinám. Je zapojen do centra základního výzkumu Křesťanství a česká společnost ve středověku: normy a skutečnost. Má za sebou řadu výzkumných projektů v zahraničí.

David Vávra

Klikněte pro větší obrázekSpisovatel, herec a architekt David Vávra byl v soutěži Největší Čech promotorem vítězného Karla IV. Profese předurčuje Davida Vávru k tomu, aby genialitu vladařovy osobnosti vnímal především prizmatem architektonického dědictví. Odborné znalosti mu umožňují odhalovat duchovní odkaz velikána zhmotněný do krásy vytvořené z cihel a malty.

Zdislav Šíma

Klikněte pro větší obrázekRNDr. Zdislav Šíma, CSc. z Astronomického ústavu AV ČR se věnuje družicové geodézii a historii astronomie. Jeho celoživotní zálibou je propojení vědy s historickým kontextem. Ostatně je to právě on, kdo je zodpovědný za správné nastavení orloje na Staroměstském náměstí. Své znalosti astronoma a nefalšovaného polyhistora využil také při rekonstrukci řady starobylých slunečních hodin. Ve svých popularizačních pracích se kromě zmíněného orloje věnuje třeba Karlovu mostu nebo hvězdářské observatoři v pražském Klementinu.

Bohumil Vurm a Jan A. Novák

Klikněte pro větší obrázekMéně známé aspekty života Karla IV., které většinou nejsou obsaženy v učebnicích dějepisu, nám pomohli odhalit také dva spisovatelé, kteří se už dlouhá léta toulají tajuplnými zákoutími české historie: Bohumil Vurm a Jan A. Novák.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD