Zajímavosti a aktuality ze světa náboženství. Připravili M. Otřísal a A. Lazarov

Obsah dílu

KHL

KHL

Přehrát vše

V Křesťanském magazínu z Prahy se nejdříve vrátíme k návštěvě papeže Františka v Evropském parlamentu. Jeho vystoupení ve Štrasburku vyvolalo bouřlivé ovace nejen mezi europoslanci. A česká delegace v souvislosti s touto mimořádnou událostí zanechala ve štrasburském sídle poslanců nezaměnitelnou památku.

Zatímco křesťané už vyhlíží vánoční svátky, pro židovské komunity je toto období spojeno se svátkem světel – chanukou. V jeho znamení se nesl i hudební kabaret v Divadle na prádle.

Křesťanské divadelní soubory mají také svůj vlastní festival organizovaný v rámci ČCE. Ne náhodou se koná taktéž v době, která je charakterizována radostným očekáváním.

Evropské setkání komunity Taizé v Praze se blíží doslova mílovými kroky. O tom, že podobný projekt s sebou přináší i některé velmi silné příběhy účastníků, jsme se přesvědčili v rodině Jenčíkových na Kladně. Aby podobné příběhy pomyslně zaklepaly i na vaše dveře, stačí poměrně málo – trochu se uskromnit a přijmout některé účastníky u sebe doma.

Akademická obec nejstarší univerzity u nás se začátkem prosince setkala se dvěma laureáty Templetonovy ceny: filosofem Charlesem Taylorem a Tomášem Halíkem. Bezprostřední ohlasy na projevy obou úctyhodných mužů zaznamenala i kamera České televize.

Že se v KHL nemohou potkat mužstva z Kobylis a ze Slatiňan? Ale ano! A nejen to, celý ten nelítostný mač se odehrál na kralupském zimním stadionu a náš sportovní redaktor Michael Otřísal získával žhavé novinky i v kabinách obou týmů…

Kostel u Domova sv. Karla Boromejského se o adventu stává místem, kde se umění potkává s dobročinností. Krásu klasické hudby v podání Panochova kvarteta si díky moderní technice vychutnali nejen návštěvníci koncertu, ale také klienti Domova přímo ve svých pokojích.

Nejen o tom, co s lidskou psyché může udělat předvánoční atmosféra, si na závěr magazínu povídali pánové Vávra a Vacek s psychiatrem Maxem Kašparů.

Papež František v Evropském parlamentu

Papež František navázal svou návštěvou sídla poslanců EU na stejný počin svatého papeže Jana Pavla II. Svým vystoupením dokázal nadchnout nejen ty, od kterých by to každý očekával. Ale Františkova slova ocenili politici napříč národy i názorovým spektrem. Poutní kříž z dílny Otmara Olivy bude připomínat tento historický milník nejen europoslancům, ale také všem návštěvníkům bohoslužeb, které se v době zasedání EP konají v místní meditační místnosti.

V příspěvku účinkují: Michaela Šojdrová, Otmar Oliva, Pavel Svoboda, Anna Záborská

Evropský parlament

Chanukové oslavy

Židovská obec v těchto dnech žije Chanukou. I zde zaznívá radost a ozvěna pradávné tradice. Důvodem k radosti může být i nově vydaná kniha Zlomky z židovské Prahy, která nejen že přibližuje osudy zdejších Židů, ale osvětluje často zapomenuté stopy této svébytné kultury.

V příspěvku účinkují: Michal Foršt, Jiřina Chrastilová, Arnošt Goldflam

Festival křesťanských divadelních souborů

Již tradiční divadelní festival Svatí blázni se konal v nuselském sboru ČCE. Vystoupili zde mimo jiné soubory Kafe s Maryšou, Old stars, divadlo strašnické mládeže a divadelní spolek HarOLD se svou hrou Teremin.

V příspěvku účinkují: Daniel Ort, Václava Gutová, Jana Stárková

Evropské setkání Taizé se blíží

Do příjezdu prvních poutníků do Prahy zbývá méně než deset dní. Nakolik jsme připraveni přivítat 25 tisíc mladých křesťanů z celého světa? A co všechno s sebou podobná akce nese? Že to občas mohou být až neuvěřitelné osobní zvraty, dokládá rodina Jenčíkových z Kladna.

V příspěvku účinkují: br. Marek, Jaroslava Jenčíková, Karel Jenčík

Komunita Taizé

Laureáti Templetonovy ceny na půdě UK

Čeští akademici se sešli ve staroslavném Karolinu s filosofem Charlesem Taylorem a prof. Tomášem Halíkem. Oba nositelé významného ocenění v oblasti náboženských věd přednesli své projevy a sklidili zasloužené ovace. Jestliže cenu charakterizují dvě slova – mysl a duch – i její laureáti v tomto ohledu vynikají nad průměrem dnešní společnosti.

V příspěvku účinkují: John M. Templeton, Daniel Herman, Tomáš Halík

KHL

Na kralupském zimním stadionu se rozhořel další z duelů KHL – Křesťanské amatérské hokejové ligy. Její hráči sice za svůj sportovní výkon nesklízí ovace fanouškovských zástupů a na jejich výplatních páskách nenabíhají horentní sumy, ale zápal pro hru mají minimálně stejný jako světové hvězdy.

V příspěvku účinkují: Martin Harsa, Petr Šotta, Pavel Vošahlík

Domov sv. Karla Boromejského hostil Panochovo kvarteto

Adventní koncerty mají většinou charitativní charakter. Pražské Řepy jsou pro znalce místem, kde sídlí domov laskavé a pečlivé péče o seniory. A právě zde se konal jeden z takových koncertů, jehož cílem bylo nejen získání finančních prostředků, ale také zprostředkování uměleckého zážitku přímo klientům.

V příspěvku účinkují: Monika Straková

Domov sv. Karla Boromejského

V+V na návštěvě u Maxe Kašparů

Pánové Vacek a Vávra si tentokrát pozvali psychiatra Maxe Kašparů. Svým neotřelým způsobem a se smyslem pro humor se zamyslel nad obdobím adventu a jeho nástrahami pro lidskou duši.

V příspěvku účinkují: David Vávra, Václav Vacek, Max Kašparů

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST