14. květen 2019

Obsah dílu

Startuje Eurovize — Davidova výstava — Festival v Cannes — Fenomén Laterny magiky — Výstava o Laterně magice — Kouzelný cirkus — Krátké zprávy — Střecha Lucerny

Části dílu

00:34
Startuje Eurovize
  Prvním semifinálovým večerem začne za necelou hodinu hudební soutěž Eurovize. Za Českou republiku se v Tel Avivu účastní kapela Lake Malawi.
  03:27
  Davidova výstava
   Neonové srdce nad Pražským hradem patří k jeho nejdiskutovanějším pracím. Srdce výtvarníka Jiřího Davida patří ale také Ostravě. Ještě před studiem v Praze tu působil jako kulisák v Divadle Petra Bezruče. Do města, které opustil, se teď vrátil.
   05:51
   Festival v Cannes
    Začíná festival v Cannes. Letos ve znamení návratu tvůrců, kteří na festivalu v minulosti uspěli. Mezi nimi třeba režisér Jim Jarmusch - jeho komediální horor Mrtví neumírají přehlídku právě teď zahajuje.
    07:56
    Fenomén Laterny magiky
     Rozhovor o výzkumu Laterny magiky.
     10:46
     Výstava o Laterně magice
      Laternu magiku přiblíží připravovaná výstava v brněnském Domě umění. Zaměří se ale především na současná autorská díla, která se Laternou magikou inspirovala.
      12:35
      Kouzelný cirkus
       Asi nejtypičtější ukázkou umění Laterny magiky je její nejstarší inscenace - Kouzelný cirkus. Premiéru měla v roce 1977. Poetické vyprávění o marné pouti za nedosažitelným hraje soubor dodnes.
       15:06
       Krátké zprávy
        Členové opery Národního divadla a Státní opery v Praze žádají o vysvětlení okolností nástupu nového uměleckého ředitele souboru Pera Boye Hansena. Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou. Odvolání šéfa resortu kultury Antonína Staňka žádá nově také několik organizací filmařů.
        16:01
        Střecha Lucerny
         Střecha pražského paláce Lucerna se na stálo otevře veřejnosti. A to pravidelně každou neděli a pondělí. Kromě pražských panoramat tam nabídnou přednášky, koncerty nebo výstavy. Tou první je expozice o podnikatelské rodině Václava Havla, který Lucernu vybudoval.
         Přehrát celé video
         Stopáž18 minut
         Další díl
         15. květen 2019

         Události v kultuře na sociálních sítích

         Napište nám