Události v kultuře

27. březen 2019

18 minut

27. březen 2019

Obsah dílu

Aluminiová královna — Životní role Josého Cury — Nové filmy a seriály v ČT — Zemřel Josef Hampl — Taneční autobiografie Cooltour — Bille August na Febio Festu — Nominace na ceny Magnesia Litera: překladatelka Jarka Vrbová — Opera Domenica Cimarosy na JAMU

Části dílu

00:38
Aluminiová královna
  Na hrůzy války se nedá zapomenout – říkají ti, kteří ji zažili. To je případ Aluminiové královny – ženy, která prožila války v Čečensku. Svoje vzpomínky svěřila novinářce Petře Procházkové.
  03:16
  Životní role Josého Cury
   Verdiho Otello nebo Saint-Saënsův Samson – životní operní role argentinského tenoristy a dirigenta Josého Cury. Zpíval je po celém světě. Teď ale poprvé za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK vedeného kanadským dirigentem.
   04:23
   Nové filmy a seriály v ČT
    Zločiny Velké Prahy – kriminálka z doby první republiky nebo pokračování příběhu Marie Terezie – i to jsou filmové novinky České televize na příští rok.
    06:24
    Zemřel Josef Hampl
     Zemřel výtvarník Josef Hampl – bylo mu 86 let. Malíře, sochaře a grafika ve světě proslavila originální technika šitých koláží. Patřil k zakladatelům českého abstraktního umění.
     07:28
     Taneční autobiografie Cooltour
      Vlastní život v taneční inscenaci. Autobiografii na jevišti ostravského klubu Cooltour tančí dvojice protagonistů, kteří pocházejí ze stejného města i ulice a také absolvovali stejnou taneční školu.
      09:54
      Bille August na Febio Festu
       Oskarový režisér Billi August je v Česku. Na Febiofestu před necelou půl hodinou uvedl svůj nejnovější snímek Šťastný to muž. Přehlídka ale nabídne i některé jeho další filmy.
       12:42
       Nominace na ceny Magnesia Litera: překladatelka Jarka Vrbová
        Umění lovit ve čtyřech ročních obdobích na otevřeném moři z gumového člunu žraloka grónského. Kniha zaujala porotu ankety Magnesia Litera. Nominaci dostala překladatelka Jarka Vrbová za to, jak se v knize Mortena Stroksnese zhostila stovek výrazů.
        15:25
        Opera Domenica Cimarosy na JAMU
         U nás málo známou operu Domenica Cimarosy si vybrali jako svou absolventskou práci studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V Divadle na Orlí uvedli Tajné manželství.
         Přehrát celé video
         Stopáž18 minut
         Další díl
         28. březen 2019

         Události v kultuře na sociálních sítích

         Napište nám