3. říjen 2018

Obsah dílu

Koncert k výročí vzniku republiky — Koncert k výročí vzniku republiky — Stavba roku 2018 — Kniha dopisů Zdeňka Svěrák — Stanislav Kolíbal na benátském Bienále — Záchrana jabloneckých varhan — Oceněné památky — Proměny vztahu státu a církve v průběhu sta let republiky — Podzemní symfonie Plastic People — Opravy Palachova pylonu — Dokument Neklidná hranice — Unikátní 3D planetárium v Brně

Části dílu

00:36
Koncert k výročí vzniku republiky
  Dalším ze série koncertů se dnes Česká filharmonie připojuje k oslavám vzniku samostatného Československa. A to mimořádným vystoupením v Rudolfinu. V 18 hodin večer si před tělo stoupl jeho nový šéfdirigent, Semjon Byčkov.
  03:03
  Koncert k výročí vzniku republiky
   Živý vstup redaktorky Karolíny Kočí.
   04:12
   Stavba roku 2018
    Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství vyhlásila už po 26. pět nejlepších staveb roku. V soutěži odborná porota posuzovala kvalitu stavebního provedení, architektonický návrh a uživatelský komfort.
    05:17
    Kniha dopisů Zdeňka Svěrák
     Scenárista, spisovatel a herec Zdeněk Svěrák napsal 23 dopisů. Tolik se jich vešlo do jeho nové knihy s názvem Správce nádrže. Dopisy ale podepsal jako Jiří Smrček.
     07:53
     Stanislav Kolíbal na benátském Bienále
      Na příštím ročníku výtvarného Bienále v italských Benátkách bude Česko reprezentovat Stanislav Kolíbal.
      08:21
      Záchrana jabloneckých varhan
       Největším varhanám severních Čech, na kterých se už přes osmdesát let koncertuje v Jablonci nad Nisou, hrozí zánik. Památkově chráněný nástroj likviduje červotoč a po letošním suchém létě varhany už téměř nefungují.
       10:11
       Oceněné památky
        Národní památkový ústav už po páté udělil ceny Patrimonium pro futuro za nejlepší počiny v oblasti památkové péče a to ve čtyřech kategoriích. Obnovovou roku je zámecká kaple v Návarově.
        11:20
        Proměny vztahu státu a církve v průběhu sta let republiky
         Zásadní momenty vztahu církve a státu za uplynulé století mapuje výstava Katolická církev a republika – sto let.
         12:15
         Podzemní symfonie Plastic People
          Podzemní symfonie Plastic People - undergroundovou kapelu a její rozpad zachycuje kniha Martina Valenty a Františka Čuňase Stárka. Čerpali z rozhovorů s pamětníky i často doposud nepublikovaných materiálů.
          14:36
          Opravy Palachova pylonu
           Před budovou bývalého Federálního shromáždění skončila první etapa oprav Palachova pylonu. Třicetimetrovým monumentem chtěl autor stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč udržet památku na studenta, který se v Praze na začátku roku 69 upálil.
           15:35
           Dokument Neklidná hranice
            Do českých kin vstupuje dokument Neklidná hranice natočený v česko-lotyšské koprodukci. Film režiséra Davise Simanise Jr. ukazuje na osudech několika jedinců napětí na hranicích Evropské unie s Ruskem a rozdílnost dvou světů, vymezených jen tenkou linií.
            15:59
            Unikátní 3D planetárium v Brně
             Hvězdárna v Brně dnes otevřela největší 3D planetárium ve střední Evropě. Speciální technologii za 40 milionů korun se vyrovnají jen projekce v německém Hamburku nebo polské Varšavě.
             Přehrát celé video
             Stopáž18 minut
             Další díl
             4. říjen 2018

             Události v kultuře na sociálních sítích

             Napište nám